Alternatif EnerjiMühendislikTeknoloji Haber

Toshiba’nın Yeni Hızlı Şarj Pili Elektrikli Araçlarda Menzili 3 Katına Çıkaracak

Elektrikli araçlarda en önemli iki şey; şarj süresi ve menzildir. İşte Toshiba firması sadece dakikalar içinde şarj olacak ve diğer pillere göre 3 kat menzil sağlayan bir pil ürettiğini duyurdu .

Toshiba’nın 2007’den beri farklı formlarda ürettiği SCiB bataryalar (Super Charge ion Battery-Süper Şarj İyon Bataryası) ününü 5 dakikada % 90’a kadar dolabilmesine borçlu. Ayrıca 10 yıl pil ömrü ve yüksek seviyede güvenliğe sahip olduğundan ,Mitsubishi i MiEV ve Honda Fit EV gibi elektrikli araçlarda kullanılıyor.

Normalde anotta lityum titanyum oksit kullanırken, yeni nesil pilde anotta titanyum niyobyum oksit kullanacak. Böylece daha iyi bir kristal yapı sağlandığından enerji yoğunluğu iki katına çıkacak.

Toshiva 50-Ah yeni versiyonunda hem güvenliği arttırırken, hem de 5000 şarja kadar % 90’dan daha fazla pil kapasitesi koruma sağlayacak. Bu sayede 6 dakika şarjla, 320 km’ye kadar menzil sağlanabilecek. Bu lityum iyon pile göre 3 kat daha fazla menzil anlamına geliyor.

Yeni pillerin 2019 yılında pratik uygulamalarının olmaya başlayacağı öngörülüyor.

Kaynak : http://newatlas.com/toshiba-scib-battery-triple-range/51667/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Toshiba’nın Yeni Hızlı Şarj Pili Elektrikli Araçlarda Menzili 3 Katına Çıkaracak - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu