Sorting by

×
BilgisayarTeknoloji Haber

TİTAN DÜNYANIN EN GÜÇLÜ BİLGİSAYARI GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

ABD Enerji Departmanı Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (U.S. Department of Energy’s Oak Ridge National Laboratory-ORNL) dünyanın en güçlü süper bilgisayarını duyurdu. Basketbol sahası kadar yer kaplayan ve küçük bir kasabayı aydınlatacak kadar enerji harcayan Titan, su soğutmalı çipleri sayesinde 20 petaflop yani saniyede 20,000 trilyon işlem yapabiliyor. Bu da Titan’ ı ORNL’ nin daha önceki bilgisayarı Jaguara  göre 10 kat , normal bir bilgisayara göre  200,000 kat daha güçlü kılıyor. Ayrıca bu yeni bilgisayarın bileşenleri oyun bilgisayarlarından oluşuyor.

Ayrıca Cray XK7 sistemi olarak da bilinen sistem 18,688 devre içeriyor. Her devrede 16 çekirdekli AMD Opteron 6274 işlemcisi ve NVIDIA Tesla K20 grafik işlemci ünitesi (GPU) var. Aslında bu bir ekran kartı ve süper bilgisayarlar için tasarlandı. Ayrıca 700 terabyte( 716800 gb)  ram’e sahip.

GPU’ lar bilgisayarlar işlemcilerini yüksek hızda anlık yapabilen mükemmel süper bilgisayar bileşenlerinden. 299,008 işlemci çekirdeği kullanılan Titan simülasyonlara rehberlik etmek için kullanılabiliyor, bu esnada GPU ‘ larda kaba kuvvet kullanarak, yoğun hesaplamaya imkan tanıyor.

“Süper bilgisayarlarda bugün karşılaşılan en büyük zorluk güç tüketimidir, “diyor bilgi işlem ve bilgisayar bilimleri laboratuvar direktörü yardımcısı Jeff Nichols . Ayrıca GPU ve CPU’ ların tek bir sistemde birleştirilmesinin CPU’ nun tek başına çalışmasına göre daha az enerji harcayacağı belirtiliyor. Böylece daha karbon dioksit salınımı yapılacak. Titan eşsiz gücünü; enerji, iklim değişimi ve malzeme bilimi gibi pek çok bilimsel araştırmaya yardım ederek, bilimsel liderliği sağlayacak.

Arttırılan hız ve işlem gücüyle Titan daha hızlı reaksiyon vererek, geniş çaplı fenomenlerin detaylı simülasyonlarını yapacak. ORNL ve Cray halen sistemi son haline getirmek için çalışsa da, Titan şimdiden bazı projelerde çalıştırılmaya başladı. Bunların biri ise, Enerji Deparmanı’ nın İnovasyoncu ve Sıradışı İşlemsel Çarpma Teorisi ve Deney programı , ya da  bilinen adıyla INCITE.

INCITE projesinde Titan nano boyutta manyetik yeni nesil motorlar ve jeneratörler için manyetik maddeler üzerine çalışacak. Bir diğer projede içten yanmalı motorlarda türbülanslı yanmanın bilgisayar modellemesini yaparak yakıt verimini arttırmayı hedefliyor. Ayrıca daha detaylı iklim modelleri yaparak, havayı daha iyi tahmin etmekte bunlardan biri.

Dünyanın en güçlü süper bilgisayarında Nvidia ekran kartı kullanılmasıyla , ekran kartlarının işlevleri de değişmeye başladı.

Kaynak: http://www.gizmag.com/titan-supercomputer/24768/

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu