Sorting by

×
BiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

Tiroid ve Akciğer Kanseri İçin Geliştirilen Kanser İlacı Umut Vadediyor

BLU-667 olarak bilinen yeni bir kanser ilacı, faz 1 insan denemelerinden geçti ve sonuçları umut verici olarak ifade edildi. Oral olarak alındığında, ilaç, normal olarak tedavi edilmesi güç olan tiroid ve akciğer kanserleri tipleri de dahil olmak üzere RET-güdümlü kanserleri hedeflemektedir. RET bir reseptör tirozin kinaz tipidir ve aktivitesini aşırı hızda başlatan mutasyonlar belirli kanser türlerine bağlıdır. Diğerleri arasında, RET medüller tiroid kanserlerinin yaklaşık yüzde 50’sinde, papiller tiroid kanserlerinin yüzde 20’sinde ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinin yaklaşık %2’sinde  rol oynar. Şimdiye kadar başarı çoğu başarılı olmasa da, bunlar geleneksel yöntemlerle tedavi edilebilir.

Çalışmada baş araştırmacı olan Vivek Subbiah, “Şu anda RET güdümlü kanserler için spesifik olarak onaylanmış yüksek kuvvetli inhibitörler olmadığından, RET değişimine sahip kansere karşı etkili ilaçlara ihtiyaç vardır. Bu kanserler için mevcut tedaviler geleneksel kemoterapi ve daha önceki birçok kinaz inhibitörü jenerasyonu ile sınırlıdır. Bu seçenekler, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen önemli yan etkileri vardır ve sınırlı bir başarıya sahiptir.”

BLU-667 Etkili ve Güvenli Görünüyor

BLU-667, RET aktivitesini inhibe ederek çalışır. RET için 100 kat daha seçici olduğu, diğer kinazların fonksiyonlarını etkilememesi gerektiği anlaşıldıktan sonra daha fazla çalışma için tercih edilmiştir. Ayrıca vücudun bu tür tedaviye direnmesine izin verebilecek bazı genetik mutasyonların önlendiği gösterilmiştir. Bu çalışma için ekip, ameliyat edilemeyen ileri tümörlü 43 hastanın yanı sıra 15 i küçük hücreli olmayan akciğer kanseri ve  diğer ikisi RET ile ilişkili medüller tiroid kanseri olan 26 hastayı incelendi. Araştırmacılar sonuçların umut verici olduğunu, BLU-667’nin kullanımının etkili ve güvenli olduğunu söylediler.

Subbiah “Çoğu hastada, özellikle de kemoterapi ve multi kinaz inhibitörleri ile kanser gelişen hastalarda tümörün azalması ve kalıcı yanıtları gözlenmiştir. Bizim çalışmamızda RET güdümlü kanserler için yüzde 37’lik, küçük hücreli akciğer kanseri için %45 ve medüller tiroid için % 32’lik bir yanıt oranı bildirilmiştir,” dedi.

Araştırmanın sonuçları Kanser Keşfi (Cancer Discovery) dergisinde yayınlandı ve hafta sonu Amerikan Kanser Araştırmaları Yıllık Toplantısı (American Association for Cancer Research Annual Meeting 2018 ) 2018’de sunulmuştur.

University of Texas MD Anderson Cancer Center

https://newatlas.com/clinical-trial-results-ret-cancer-drug/54216/

Daha Fazla Göster

Sedat Emir

Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü, Fizikokimya anabilim dalında doktora öğrencisiyim. İlgi alanlarım; Kimya, Enerji, Enerji Depolama, Yenilenebilir Enerji, Organik Kimya ve Fizikokimya. Daha yaşanılabilir, bilgi ve sevgi dolu bir dünya için bilimsel çalışmalarım/çalışmalarımız devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Tiroid ve Akciğer Kanseri İçin Geliştirilen Kanser İlacı Umut Vadediyor - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu