Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

THERMITE YANGIN SÖNDÜRME ROBOTU İTFAİYECİLERİN HAYATINI KURTARACAK

Amerika Birleşik Devletleri’ nde Maine eyaletinde,  Howe and Howe Technologies of Waterboro  şirketi Amerika Ordu teknolojisinden geliştirilen yeni itfaiye robotunu tanıttı. Thermite RS1-T2 adı verilen robot, küçük ama etkili bir yangınla mücadele robotu olarak tanıtılıyor. Böylece uzak mesafelerden yangına güvenli bir şekilde müdahale edilebilecek.

Robot yangın söndürme uçaklarının giremediği çok riskli bölgelerde; petrol rafinerileri, kimyasal tesisler veya nükleer reaktör patlamalarında kullanılabilecek. Şirketin kurucuları olan Mike ve Geoff Howe kardeşler geçen yıl Sendai’ de yaşanan Fukushima Nükleer faciasında yaşananları gördükten sonra, böyle bir robot yapmaya karar verdiklerini anlatıyor.  Thermite özellikle yoğun gaz,duman ve yorgunluk durumlarında itfaiyecilerin kalp krizi geçirerek öldüğü durumlarda pek çok itfaiyeciye göre risk alabilen bir robot.

Thermite 400 metre uzaktan yönetilebiliyor. Robotun boyutları ise çok büyük değil; 187,96 cm uzunluğunda, 88,9 cm genişliğinde ve 139,7 cm yüksekliğinde . Bu nedenle robotun özel bir tasarımı var.  Howe kardeşler robotu geçebileceği boşluklar bulacak şekilde yapmış. Ayrıca Thermite’ i özel Bulldog itfaiye  kamyonuyla trafikte bile taşımak mümkün.

Robot boyutuna göre de oldukça güçlü . 25 beygirlik dizel motoru 576 kg’ a kadar taşıyabiliyor. Robot çelik ve uçak alüminyumdan yapılmış böylece engebeli arazilerde kolaylıkla gidebiliyor. Özel bir yangın hortumuyla donatılan ve çok yönlü başlığı dakikada 2271.25 litreye kadar su sıkmasını sağlayabiliyor.

Thermite robotu RS-1 tabanlı olup, robot kollar ve kameralar donatılıp, çeşitli keşif görevlerinde enkazları kaldırarak sanki bir buldozer gibi kullanılabiliyor. Ayrıca robot sadece yangınları söndürmek için değil, arama-kurtarma görevlerinde de kullanılabilecek.

 

 

 

 

Bu robot sanki bir İsveç ordu çakısı gibi. Pek çok işleve göre ayarlanabilen robotla kurtarma görevleri kolaylaşacak. İtfaiyecilerin yapacak hiçbir şeyleri olmadığı durumlarda oldukça yararlı olduğu belli olan yeni bir alternatif olacaktır.

Thermite RS-1 T2 robotunun satış fiyatının 98,500 dolar olacağı belirtiliyor.

Kaynak: http://www.gizmag.com/thermite-robot/24445/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu