Sorting by

×
Yeni İcatlar

Terrafugia Uçan Araba İlk Kamu Uçuşunu Yaptı

Uçan araba Terrafugia Oskosh Wisconsin (Amerika) ilk kamuya açık uçuşunu sergiledi. Terrafugia ekibi 20 dakikalık demonstrasyon uçuşu yaparak  hem arabanın nasıl uçtuğunu,hem de katlanan kanatlar sayesinde arabanın nasıl kullanıldığını gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi tarafından hafif spor uçak olarak adlandırılan uçan araba, aynı zaman yollarda yasal sayılacak. Teknik açıdan bu tam olarak bir araba değil aslında. Pilot/sürücü ve yanında bir yolcu ile hem havada hem de yerde giden bir uçak. Şirket uçan arabanın özellikle pilotlar için oldukça uygun olduğunu düşünüyor. Böylece pilotlar küçük bir hava sahasından havalanarak, havalimanlarına yani işlerine çabucak gidecekler. Türkiye’ de özellikle iş adamlarının ilgisini çekebilecek araba şimdiden oldukça ilgi çekmeyi başarıyor.

7 yıldır üzerinde çalışılan uçan arabanın uçuş testlerinde geçen yıl başlansa da bu yıl özellikle yol tutuşu arttırmak için bazı modifikasyonlara gidildi.

Şirket uçuş hakkında,  “ Terrafugia uçan araba bu yıl EAA AirVenture Oskosh Havaalanı’ nda bir rüyayı gerçekleştirdi. Araba havacılık topluluğu karşısında ilk şovunu sergiledi. Test pilotu ve Uçuş Test Koordinatörü ,  Phil Meteer tarafından uçurulan ve sürülen arabanın neler yapabileceği sergilenmiş oldu. 20 dakikalık şovda uçan arabanın manevra kabiliyeti , uçaktan arabaya dönüşü ve yolda gidişi gösterildi. “

TerraFugia Transition uçan arabanın fiyatı 279,000 dolar olarak belirtilirken, ilk sipariş tarihi henüz belirlenmedi. Videoda arabanın gösterisini görebilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/terrafugia-public-flight-demonstration/28701/

uçan araba-gerçek bilim

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu