Sorting by

×
ElektronikTeknoloji Haber

Termal Touch İle Yeni Nesil Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi

arttırılmış gerçeklik-ag

Arttırılmış gerçeklik şirketi Metaio’nun geliştirdiği “Thermal Touch” teknolojisi sayesinde kızılötesi ve normal kamera teknolojisi birleştirilerek, parmaklarınızdan gelen ısı işaretleri tespit edilerek dokunmatik ekrandaki herhangi bir nesneye dokunduğunuzda augmented reality gerçekleşiyor. Bu teknolojinin akıllı telefonlara ve giyilebilir cihazlara entegre edilerek, etrafınızla etkileşimin yeni yollarını keşfedebilirsiniz. Bu o kadar yaratıcı bir teknik ki, herhangi yüzey hakkında bilgi almak ya da satranç oynamak mümkün.

2004 yılında en çok satan telefonun 128 x 128 ekranlı, 4 mb hafızalı ve kamerasız bluetoothsuz bir telefon olduğunu düşünürseniz, bugün teknolojide gerçekleşen sıçramayı görebiliyorsunuz. Giyilebilir cihazlar veya akıllı telefonlar hepimizin gündelik yaşamının bir parçası oldular. İşte alman Metaio şirketi termal görüntüleme kameralarının geleceğin kişisel elektronik cihazlarında ana öğe olacağını düşünüyor.  Cihaz esasen dokunduğunuz herhangi bir objeyi ısı duyarlı bir dokunmatik ekrana çevirmeye yarıyor.

http://youtu.be/t1HmYNqp8NM

Geliştirilen prototip bir tablet cihaza monte edilerek kızılötesi ve görünür ışık kamerasıyla standart bir çift oluşturuldu. Cihaz kullanıcının sol tarafındaki ısı sinyallerini algılayarak kişinin parmağı herhangi bir yüzeye dokunduğunda kullanıcıya gerçek zamanlı ve enteresan özellikler ekliyor.

Örneğin, süpermarkette alışveriş yaparken, herhangi bir şeye dokunduğunuzda tüketici yorumları, eşyaların üç boyutlu tasarımları evinize uyabilecek mobilyaları seçebilir ya da televizyonunuzu sanal tuşlarla kumanda edebilirsiniz.

Teknolojini diğer bir enteresan özelliği kullanıcı ile yüzey arasında kolayca bir ayrım yaratarak, ısı transferini düşürebiliyor. Bu ne kadar kullanıcı için daha yeni özellikler sağlasa da, sizi dışarıdan gören biri için tuhaf olabilir. Geliştirilen teknolojinin halen çok başında olunsa da gelecekte diğer teknolojilerin yerini alabilir. Metaio bu prototipi 27-28 Mayıs’ ta Santa Clara, Kaliforniya’da Augmented World Expo ‘ da sergilenecek.

augmented reality arttırılmış gerçeklik-gerçek bilim

 

http://www.gizmag.com/thermal-touch-augmented-reality/32218/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu