Sorting by

×
Yeni İcatlar

Termal Kamera FLIR ONE iPhone 5S ve iPhone 5 için Piyasaya Çıkıyor

FLIR Sistemleri CES 2014 Teknoloji Fuarı’nda mobil bir cihazlar için termal görüntüleme sağlayan yeni bir teknoloji sundular. Bu yeni nesil kızıl ötesi termal kamera sensörü Apple iPhone 5 veya 5s’e kapak olarak takılarak kullanılıyor. Böylece karanlıkta hayvanları, evinizden sızan enerjiyi ya da tehlike unsuru yaratan şeyleri görebilirsiniz. Bu sayede iPhone 5s veya iPhone 5 telefonunuz termal kamera özelliği kazanıyor.

Termal kameraların geniş çaplı kullanım alanı var, suçluları tespit ederken, askeri amaçlı ya da yalıtımdaki kaçaklarda kolaylıkla kullanılabiliyor. Ayrıca İHA’larda standart ekipman olarak sunuluyor.

FLIR tüketici açısından pek çok kullanım alanı olduğunu da belirtiyor. Örneğin duvarlardaki su kaçağını bulurken, vahşi yaşamı gözlerken ya da pişirdiğiniz balık tümüyle pişmiş mi, görebilirsiniz. Ayrıca itfaiyeciler de dumanda kalan kurbanları bu sayede görebilirler.

Şirketin kullandığı IR termal mikrobolometre akıllı telefonlar ya da tabletlerin küçük kameralarıyla nerdeyse aynı boyutta. Diğer termal kameraların aksine bu kamera dış soğutucu veya görüntü işleme çipine gerek duymuyor. FLIR’ün patentli Multi-Spectral Dynamic Imaging Technology cep telefonunun normal kamerasından aldığı pikselleri düşük çözünürlüklü termal görüntü ile birleştirerek resmi geliştiriyor.

Lepton Sensörü OEM ve geliştiriciler için de sağlanacak ve yazılım geliştirme kitiyle satılacak. FLIR düşük maliyetli termal sensörünü tabletlere, arabalara, oyuncaklara, makinelere, medikal aletlere hatta oyun konsollarına takip için koymayı düşünüyor.

Şirket CES 2014’de iPhone 5 veya 5s telefonlar için olan FLIR ONE ürününü de piyasaya sürdü. Telefonunuz arkasına kızakla ilave edilen termal kamera, aynı zamanda pil içerdiğinden, telefonun şarjını arttırıyor.

FLIR ONE’ ın fiyatının 349 dolar olacağı planlanıyor. Gelecek yıl ise Android versiyonu çıkacak. Videoda kameranın ne işe yarayabileceğini görebilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/flir-iphone-thermal-imaging/30447/

http://youtu.be/tUq87-DtfUM

flir-one-smartphone

flir-one-smartphone-1

Sıcak suyun termal görüntüsü
Sıcak suyun termal görüntüsü

flir-one-smartphone-5

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu