Sorting by

×
FizikMühendislikYeni İcatlar

Bosch Motorlarda Yana Yatmayı Engellemek İçin Roket İtici Geliştiriyor

Üreticiler motorsikletleri daha güvenli hale getirmek için her geçen gün yeni adımlar atıyor. Mesela artık araçlarda çekiş kontrol, viraj ABS’si ve elektronik süspansiyonlar gibi gelişmiş sistemler kullanılıyor. Görünen o ki, bugüne kadar kimse motoru dik tutmak için roket takmayı düşünmemişti, ta ki Bosch’a kadar …

Motorsiklet her sürücünün bildiği gibi her an düşmeye müsait bir araç. Bu iki tekerlerinin dinamik dengesini belirleyen pek çok neden var ve bunların çoğu sürücüsünden bağımsız.

Sürücülerin büyük kısmı alt kısımdan(lowsiding) kaymayı engellemek için biraz şansa veya tecrübeye ihtiyaç duyarlar. Böyle bir durumda ayağı gazdan çekmek belki günü kurtarabilir tabi motorun yeniden çekişi kazanması için yeterli yer varsa.

Bunu düşünen  Bosch, altkısım yana yatmasını (lowsiding) engellemek için; düşüşü kurtaracak sihirli bir elin işe yarayacağını düşündü. İşte bu fikri hayata geçirmek , tümüyle yeni bir yol izlendi. Bosch’un sihirli eli aslında bir yan itici olarak işlemektedri. En modern motorsikletler şimdiden kayma olduğunda toplamak için sensörlerle donatıldı. Limitler aşıldığında, bu nozullar gaz sıkarak, kaymayı engelleyecek ve motoru tekrardan doğrultuyor.

Bu roketlerin itişine benze de , Bosch’a göre teknolojisi airbaglerdeki gaz akümülatörlerine benzeyebilir. Tüm sistem mevcut teknolojiden kullanıldığından, basitçe yeni bir amaç için planlanabilir.

Tabi halen cevaplanması gereken pek çok problem var. Acaba bu gaz tankları tekrar kullanılabilecek mi? Motorun ağırlığı ne kadar artar? Lastik aşınması mı yoksa sürücü hızlı gittiğinden mi kayma oluyor ? Ya motoru düzeltirken, sürücüyü fırlatırsa vb. pek çok sorunun cevaplanması gerekiyor.

Ama videodan da görüleceği gibi Bosch çalışmalara çoktan başlamış.

Source: Bosch

https://newatlas.com/bosch-motorcycle-side-thrusters/54676/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu