Sorting by

×
BilimFizikMakalelerÜtopya

Tek Bir Atomun Sesi Kaydedildi

atom sesi

Bilim insanları ilk kez bir atomun hareketinden doğan sesi kaydetmeyi başardılar. Göteborg Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları atomun çıkarabileceği fiziksel açıdan çıkarabileceği en düşük sesi tespit ederek, atomun RE notasını tanımladı. Normalde bir atomun sesini duymak mümkün değil. İşte bu nedenle bilim insanları bir mm uzunluğunda yapay bir atom yaparak, bunu süper iletken bir malzemeye yerleştirerek elektrik enerjisin ölçtü. Bilim insanları bir mikrofon çipi kullanarak, ses dalgalarını tespit etmek için uzun metalik parmaklar kullandı ve bu akustik dalgaları mikrodalgalara çevirdiler.

 

“Bu sesin amplitüdü veya gücü çok zayıf . Temelde , bir elektronu uyarınca zamanda bir fononluk zamanda ses yaratıyor. Bu frekansta tespit edilebilecek en zayıf muhtemel ses ,” diyor yardımcı yazar Göran Johansson..

 

Science dergisinde yayınlanan araştırma, parçacık ne kadar küçük olursa olsun hareketin veya titreşimin bir ses yarattığını kanıtladı. “Teoriye göre bu ses atomun kuantum parçacıklarına bölünmesinden geliyor. Bu tarzda bir parçacık tespit edilebilecek en düşük sesi çıkarıyor,” diyor Kolombiya Ünversitesi’nden doktora sonrası araştırmacı Martin Gustafsson.

 

Bilim insanları atomları D (re) notasını yaptığını ve 20 oktav civarında olduğunu keşfetti. Bu sesin piyanodaki en yüksek nota olduğu ve insan kulağıyla duyulamayacak kadar küçük olduğu belirtiliyor.

Bilim insanlarının tanımladığı bu ses kimsenin duyamayacağı bir ses olsa da , bu çalışma sayesinde kuantum dünyasında fononların veya ses paketlerinin ışık tanecikleri olarak bilinen fotonlarla yer değiştirmesi mümkün. Genelde kuantum deneylerinde fotonlar kullanılsa da hızları nedeniyle manipüle edilmeleri oldukça zor. Fakat ses ışığa göre oldukça yavaş hareket ettiğinden kuantum işlem araştırmaları için oldukça yararlı olabilir.

Kaynak : http://www.techtimes.com/articles/15462/20140912/what-sound-atom-soft-sounds-hit-one-note.htm

 

1-thesoundofan thesoundofan

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Ben ve O – Notion Club Notes
  2. Geri bildirim: Ben ve O – Notion Club Notes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu