Sorting by

×
Bilimsel GelişmeMühendislikYeni İcatlar

Süper Sıvı İtici Bant Her Yüzeye Yapışabiliyor

Colorado State Üniversitesi makine mühendisliğinden Yrd. Doç. Dr. Arun Kota yüzeyindeki tüm sıvıları itebilen süper-omnifobik her yüzeye yapışabilen bir bant geliştirdi. Bu son icat  American Chemical Society dergisinde yayınlandı.

Süperomnifobik yüzeyler her sıvıyı muhteşem bir şekilde ittiğinden, sıvı ve katı yüzeyinde bir hava yastığı oluşmasına imkan veriyor. Yrd. Doç. Dr. Arun Kota on yıldan fazladır bu alanda yaptığı inanılmaz çalışmalar sayesinde , süper itici kaplamalara dair pek çok devrimi gerçekleştirdi. Bu son ürün ise selobant gibi yüzeylere tutunabilecek kadar esnek ve sıvılara karşı ekstrem itici güce sahip.

Kota, doktora öğrencisi Hamid Vahabi ve doktora sonrası akademi üyesi Wei Wang ile bu sıra dışı bantı geliştirdi. İlk bakışta bu icadın potansiyel etkisinin sıra dışı olacağını belirtiliyor. 

Süperomnifobik kaplamalar; spreylemeyle, birikimle veya yüzey aşındırma gibi benzer etkilerle yapılabiliyor. Fakat gerek ekipman maliyeti , gerekse kompleks üretim teknikleri ve tecrübeli kişilere ihtiyaç duyması teknolojinin zayıflığı olarak biliniyordu.

Buna karşı Kota’nın grubu bu süperomnifobik bandı herkesin imkanına sunarak , sivil, ticari ve askeri kullanım için mümkün kılıyor. Bu sayede paslanma direnci, kendi kendini temizleme, sürtünme azatlımı ve sıvı atığı minimizasyonu gibi uygulamaları beraberinde getiriyor.

Araştırmacılar bu gelişmenin gelecekte heyecan verici ve inanılmaz gelişmelere imkan tanıyacağını belirtiyor.

Kota bu teknolojinin patentini aldı ve yapıştırıcı üreticilerin ürüne oldukça ilgi duyduğunu belirtiyor. Şimdi araştırmacılar ürünün mekanik dayanımını arttırmak için çalışıyor.

Kaynak :  ScienceDaily

Referans:

  1. Hamed Vahabi, Wei Wang, Sanli Movafaghi, Arun K. Kota.Free-Standing, Flexible, Superomniphobic Films. ACS Applied Materials & Interfaces, 2016; 8 (34): 21962 DOI:10.1021/acsami.6b06333
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Süper Sıvı İtici Bant Her Yüzeye Yapışabiliyor - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu