Sorting by

×
ElektronikTıp ve SağlıkVideobilimYeni İcatlar

Yeni Medikal Uygulamalar İçin Esnek ve Akıllı Elektronik Bant Yapıldı

akıllı bant elektronik

Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nden mühendisler, 21. Yüzyılın en büyük atılımına hazırlanıyorlar. Hidrojel adı verilen özel polimerden geliştirilen esnek, yapışkan jelimsi bir materyale sensörler,ışıklar ve ilaç taşınım düzeneklerine aktarılarak akıllı yara bakımı düzeneği geliştirildi.

Bu yeni bakım bandı, vücuda tam oturarak, yerleştirildiği bölgeye belirli dozlarda ilaç verebilir, ya da vücut sıcaklığını sensörlerle takip ederek gerekli tedaviye hemen başlayabilir. Ayrıca akıllı bandaj ilacınızın azaldığını size veya doktorunuza bir ışıkla uyarabilir.

MIT (Massachussets Teknoloji Enstitüsü) Prof. Xuanhe Zhao, bu eşsiz hidrojel matriks yapısının lastiksi özelliğinin yanında, sudan üretilen bu madde silikon,cam ve seramik üzerinde güçlü bağlar oluşturabiliyor. Su tabanlı bir bileşik olduğundan deriyle uyum gösteriyor.

hidrojel bant

“Elektronikler genelde sert ve kurudur, fakat insan vücudu yumuşak ve nemlidir. Bu iki sistem birbirinden farklı özelliklerle ayrılmıştır. Eğer insan vücuduna temas edecek elektronik sistemler kuracaksanız, uyum sağlayacak yumuşak ve esnek yapıda olmalıdır. İşte bu motivasyon hidrojel elektroniklerde mevcut, ” diyor Prof. Xuanhe Zhao.
Advanced Materials dergisinde yayınlanan makalede kablolar,yarıiletken çipler, LED ışıklar ve sıcaklık sensörleri adapte edilen hidrojelin, günümüzde vücudun içinde kullanılan implantlar kadar iyi uyum sağladığı belirtiliyor.

Bu sayede vücutta ısı artışı gibi bir fark görüldüğünde cihaz arzulanan bölgeye spesifik ilaç salımlayabilir.
Prof. Zhao bir sonraki araştırmasında, hidrojeli vücut içindeki glukoz sensörleri için, taşıyıcı olduğu kadar beyindeki nöral proplar olarak içinde kullanmayı düşünüyor.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu