BiyolojiDeneyselMakalelerTıp ve Sağlık

Yeni Kök Hücre Tedavisi Spinal Kord Yaralanmalarında Umut Vadediyor

Yale Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği spinal kord tedavisi için yapılan damar içi kök hücre enjeksiyonu sayesinde, hastaların motor fonksiyonlarında iyileşme görüldüğü kaydedildi. Araştırmada hastaların kendi mezenkimal kök hücreleri kullanıldı ve yan etki görülmediği belirtildi. Yeni omurilik tedavisinin etkinliğinin kanıtlanması için daha büyük klinik denemeler yapılması gerektiği de belirtiliyor.  

Son yıllarda geliştirilen birbirinden farklı kök hücre tedavileri omurilik yaralanmalarını hedef alıyor. Hayvanlarda yapılan testlerde hasarlı spinal kordun yenilenebileceği önerilse de bu tedaviler güvenlik ve etkinlik açısından daha yeni deneniyor.

İnsan kemik iliğinden alınan mezenkimal kök hücrelerin (MSCler) ilk insan denemelerinde umut verici sonuçlar elde edildi. Daha önceki çalışmalarda MSCler doğrudan spinal korda invazif enjeksiyonlarla verilirken, yeni araştırmada intravenöz infüzyonla daha tehlikesiz ve etkili bir şekilde verilebileceği gösterildi.

Clinical Neurology and Neurosurgery yayınlanan makalede, 2019’da Japonya’da verilen tartışmalı tedavi onayıyla yapılan 13 vakalık klinik çalışma ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Japonya 2014 yılında, özel durumlarda ve zaman sınırlaması olan ve de ilk güvenlik verileri sağlanan belli deneysel rejeneratif ilaçların kullanımı için hızlı onay sistemini tanıttı.

Stemirac adı verilen bu kök hücresi terapisi, Japonya’da o zamanlar hızlı onay aldığı için uluslararası uzmanlar tarafından eleştirilmişti. Japon hızlı onay sisteminde ortaya konulan ilk sonuçlar, halen devam eden kök tedavilerinde umut verici işaretler sunuyor. Bu tedavinin spinal kord yaralanmalarını onarmada etkili olabileceği belirtiliyor. Buna rağmen, sağlam klinik denemelerin eksikliği çekiliyor.

Hastaların Yarısından Fazlasında İyileşme Görüldü

Araştırmada adı geçen 13 vaka çalışmasının yarısından fazlasında, motor fonksiyonlarında hızlı ve önemli bir iyileşme görüldüğü rapor edildi.

“İnme geçiren hastalarda yapılan kök hücre tedavilerinde de benzeri sonuçlar alınması bu yaklaşıma olan güvenimizi arttırıyor. Bu klinik araştırma, Yale ve Sapporo’daki meslektaşlarımızın MSCler üzerinde uzun yıllar süren geniş çaplı laboratuvar çalışmalarının bir ürünüdür, “diyor yardımcı kıdemli yazar Jeffrey Kocsis.

Araştırmanın diğer kıdemli yardımcı yazarı Stephen Waxman, Kocsis’in görüşüne katılıyor ve bu çalışmanın insanlar üzerinde gerçekten ne kadar etkili olduğunu anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyor. İki araştırmacı da bu konuda kesinlikle iyimser olmakla beraber, diğer ülkelerde klinik çalışmalar için gerekli olan etkinlik verisinin temizlenmesinin yıllar alabileceğini düşünüyor.

Yeni araştırma Clinical Neurology and Neurosurgery dergisinde yayınlandı .

Kaynak: Yale Üniversitesi

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Yeni Kök Hücre Tedavisi Spinal Kord Yaralanmalarında Umut Vadediyor
  2. Geri bildirim: Yeni Kök Hücre Tedavisi Spinal Kord Yaralanmalarında Umut Vadediyor - winally.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu