Cumartesi , Eylül 21 2019
Anasayfa / Alternatif Enerji / Süper Kondansatör Malzemeler Sayesinde Bataryalar ve Güç Kabloları Tarih Olacak

Süper Kondansatör Malzemeler Sayesinde Bataryalar ve Güç Kabloları Tarih Olacak

yapısal kondansatör-gerçek bilim

Hiç cep telefonunuzun ekstra bir pile ihtiyaç duymayacağı ya da elektrikli arabaların batarya yerine enerjiyi şasilerinde toplayabildiğini düşündünüz mü?  Vanderbilt Üniversitesi’nden bilim adamları pilleri ve güç aktarım kablolarını çöpe atabilecek yapısal süper kondansatörleri yapabileceklerine inanarak bunu hayata geçirmeyi başardılar. Yapısal süperkapasitörler sayesinde enerji doğrudan yapım materyalinde depolanarak gerçek hayattaki  mekanik streste ayakta kalabilecek malzemeleri tecrübe diyorlar.

Yeni kapasitörler gri bir yonga plakasına benziyor , silikon elektrotlar iç yüzeylerindeki nano boyuttaki porlar kimyasallarla işlenerek oluşturuluyor. Pillerde kimyasal reaksiyonlarda depolanan enerjinin aksine, süper kapasitörlerde enerji yüzeydeki elektriksel olarak yüklenmiş iyonların porlu gözeneklerinde depolanıyor. En son yapılan testte süper kapasitörlerin 80 gramlık vibrasyonal hızlandırmalar ve 44 psi basınç altında  güç depolama verme kabiliyetinin sorunsuz çalıştığı görüldü.

Vanderbilt Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden Cary Pint, bu sayede ilk kez statik yüklemeler ve vibrasyonlar altında önemli miktarda elektrik depolayıp ve boşaltabilen bir süper kapasitör yaptıklarını iddia ediyor.

Bu tarz materyaller sayesinde verimli bir şekilde enerji depolanabilir ve bu maddelere depolanan enerji güvenle kullanılabilir. Örneğin, bir evin duvarlarına depolanan enerji evin aydınlatmasında kullanılabilir. Güneş enerjisi bu sayede depolanarak istenildiğinde kullanılabilir.  Saatlerce şarj edilip, sonrasında birkaç bin kez kullanılıp atılan pillere göre bu cihazlar milyonlarca kez şarj edilebilir ve sadece bu birkaç dakika alır. Süper kapasitörlere lityum iyon pillere göre 10 kat daha az enerji depolasa da  boşalmaları bin kat daha uzun sürüyor.

Özellikle güneş enerjisiyle şarj olan sistemler için oldukça verimli olacak bu teknoloji sayesinde  nanoteknoloji ve alüminyum teknolojilerinin önü açılacak.

Gelecekte aynı iRobot filmindeki gibi robotlar belki de bu sayede enerji kaynaklarını bulabilecekler.

Kaynak :http://www.gizmag.com/structural-supercapacitors-batteries-obsolete/32246/

yapısal süperkapasitör-gerçekbilim
Dayanım Testi için ağır bir laptop kullanıldı

structuralsupercapacitor-gerçek bilim

Facebook Yorumları

Bu haber 10497 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volocopter,Uçan Taksi İlk Havalimanı Testini Yaptı

Alman Havacılık şirketi Volocopter emin adımlarla uçan taksisini test etmeye devam ediyor. Yapılan son testte …

Bir yorum geldi

  1. Slm çok teşekkurler çok beğendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.