BilgisayarBilimBilimsel GelişmeFizik

Süper İletken Kübitler Sayesinde Kuantum Bilgisayarlar Gerçek Olmak Üzere

xmon kuantum

Herhalde fizikte tüm fonksiyonları çalışan bir kuantum bilgisayarı fiziğin kutsal kasesidir. Normal bilgisayarlarda işlemler bitler üzerinde yürürken, kuantum bilgisayarlarında kübitler (kuantum bit) kullanılır. Bu ise çoklu kombinasyonların ürünü olan bir kuantum fenomenine denk geliyor.  Kuantum bilgisayarları günümüzdeki süper bilgisayarlardan milyonlarca kat daha güçlü. Hatta bir küp şeker kadar atom içeren bir kuantum bilgisayarının dünyadaki tüm bilgisayarlardan daha güçlü olacağı bile belirtiliyor.

Santa Barbara Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup fizikçi 5 kübit diziliminde kuantum bilgisayarlara bir adım daha yaklaştı. Kuantum işleme kuantum mekaniğinde süper pozisyon ilkesine dayanır. Süper pozisyon ilkesine göre bir atom veya elektron tüm teorik konumlarda aynı anda bulunabilir. İşte kuantum bilgisayarlar bu şekilde bilgi depolayabiliyor. Bu sayede paralel işlemeyi yeni seviyelere taşıyabilir.

“Kuantum donanımlar klasik donanımlara göre oldukça güvensiz. Hatta en iyi mimari bile güvenilmez halen. Fakat araştırmamız ilk kez stabilitenin yakalandığını belirtiyor,”Martinis grubundan fizikçi Austin Fowler. Martiniz grubu mantık  işlemlerinin kabul edilebilir marjin hatası elde etmek için eşiğin altın tutulması gerektiğini gösterdi. Kübitler yanıltıcı olduğundan hata düzeltme gerekiyor.

Araştırmacılar süper iletkenliğin esnekliğini kullanarak çapraz şekilli kübitler üretti ve bunlara Xmons adı verdi. Süperiletkenlik nedeniyle kritik sıcaklıkta maddelerin elektrik dirençleri sıfırlanıyor ve manyetik alanlar elimine ediliyor.  Ekip birbirine en yakın komşu kübit şeklinde tek sıralı dizilim yaptı.Böylece basit ama etkili bir dizilim yapmış oldu.

“Eğer bir kuantum bilgisayar yapmak istiyorsak, iki boyutlu bir kübit dizilimi yapmalısınız. Bu dizilimin hata oranı %1’ den az olmalı. Eğer 10-1 kuvvete düşersek 10-3  alanda 1000’ de bir kapımız olur. Böylece kübitlerimiz ticari anlam kazanabilir. Yine bu gerçekten çok karışık olduğundan daha fazla frekans için endişe duymanız gerekiyor.Buna rağmen, fiziksel açıdan bir değişiklik yok, ” diyor Fowler.

Halen oldukça çok çalışma yapılması gerekse bu çalışma kuantum bilgisayarların yolunu açabilir.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/04/140423151033.htm

  1. R. Barends, J. Kelly, A. Megrant, A. Veitia, D. Sank, E. Jeffrey, T. C. White, J. Mutus, A. G. Fowler, B. Campbell, Y. Chen, Z. Chen, B. Chiaro, A. Dunsworth, C. Neill, P. O’Malley, P. Roushan, A. Vainsencher, J. Wenner, A. N. Korotkov, A. N. Cleland, John M. Martinis. Superconducting quantum circuits at the surface code threshold for fault toleranceNature, 2014; 508 (7497): 500 DOI:10.1038/nature13171

il

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.