Sorting by

×
BilimPsikoloji

KADINLAR CANLILARI, ERKEKLER ARAÇLARI DAHA İYİ TANIYOR

Kadınların canlı şeyleri tanımada erkeklerden daha iyi olduğu, erkeklerin  ise araçları tanımada kadınlardan daha iyi olduğu ortaya çıktı.

İşte bu en umulmadık sonuç;  Vanderbilt psikologlarının analizleri sonucunda ortaya çıktı. Psikologlar pek çok görsel tanımlama görevini toplayarak yeni bir standart test geliştirerek obje tanımlamayı uzmanlaştırdılar.

Genelde herkes sosyal iletişimleri nedeniyle yüz tanımada uzmanlaşır. Çoğu insanda diğer türden objeleri tanımada meslekleri, hobileri veya ilgi alanlarına göre tanımlamada uzmanlaşır. Ayrıca kültürel etkilerde kategorilere göre erkekler ve kadınlarda bir takım değişiklikler gösterir.

3 Ağustos’da basılan Vision Research jurnalinde yer alan makalede “Vanderbilt Uzmanlık Testiyle Nesne Tanımlamada Baskın-Genel ve Baskın-Spesifik Cinsiyet Etkileri” araştırma sonuçları yayınlandı.

“Pek çok farklı kategoride yaptığımız bu nesne tanımlama testinde , gerçekleşen rolü değerlendirdiğimizde, umulmadık bir sonuç çıkması bizi motive etti.” diyor Psikoloji Profesörü Isabel Gauthier. Profesör çalışmayı doktora sonrası öğrencisi  Rankin McGugin ile yürütüyor.

Bu çalışma kavramsal görevlerde cinsiyet farkını ortaya koyan ilk çalışma değil.Örneğin, önceki çalışmalarda erkekleri zihinsel sıralama görevlerinde daha iyi olduğunu ortaya koymuştu. Aslında, önceki çalışmada arabaları tanımlamada erkeklerin kadınlardan daha iyi olduğu zihinsel avantaj olarak görülmüştü. Bizim bulgularımız ise kadınların nesne tanımlamada daha iyi olduğuna ilişkin açıklamanın yanlış olduğunu gösteriyor.

Ayrıca nesne tanımlamanın yüz tanımlaya göre oldukça farklı bir kabiliyet olduğunu ve nesne tanımlamanın bu özellikten bağımsız olduğu belirtiliyor.

Yeni araştırmada ise örneğin; arabaları, kuşları hatta mantarları tanımlamak gibi daha istisnai özellikler kıyaslandı. Bunu yapmak içinse performansları kıyaslamak gerekiyordu. Bu nedenle alanında uzman kişilerle çalışıldı mesela bir kuş uzmanı gibi . Sonrasında görüldü ki; alanında uzman kişiler başka alanlarda da diğer insanlar kadar iyi performans sergiledi. Bu nedenle görsel açıdan benzer öğeleri barındıran 8 kategoriyi içeren ; yapraklar, baykuşlar, kelebekler, dalgıç kuşlar, mantarlar, arabalar, uçaklar ve motorsikletleri içeren yeni bir test tasarlandı.

 

Yeni testi değerlendirmek için 227 sübje kullanıldı. Ortalama 23 yaş ortalamasına sahip, 75 erkek ve  82 kadın üzerinde test yapıldı. Sonuçlar incelenmeye başladığında büyük bir cinsiyet farklılığı görüldü. Kadınlar yaşayan şeyleri algılamada erkeklere göre oldukça iyiyken, erkekler de araçları algılamada oldukça iyiler. Ayrıca katılımcıların yarısına yüz tanımlama testi uygulanarak, araç tanımlama ve yüz tanımlama arasındaki korelasyon belirlendi.

 

Jurnal Referans :

Rankin W. McGugin, Jennifer J. Richler, Grit Herzmann, Magen Speegle, Isabel Gauthier. The Vanderbilt Expertise Test reveals domain-general and domain-specific sex effects in object recognitionVision Research, 2012; 69: 10 DOI: 10.1016/j.visres.2012.07.014

Kaynak . http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120917132022.htm

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu