BilimJeolojiÜtopya

Dünya’nın Manyetik Alanı 100 Yıldan Kısa Bir Sürede Değişebiliyor

earthmagfield-3

Bilim dünyasının çeşitli üniversitelerinden bilim insanları Dünya’nın kutuplarının tersinmesinin 100 yıl gibi kısa sürebileceğini belirtiyor. İtalya,Fransa, Kolombiya ve Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre en son kutup değişimi  786,000 yıl önce oldu. Daha öncesinde birkaç bin yıl bu tersinmenin oluştuğunu  düşünülürken, yeni bulgulara göre neredeyse bir ömürlük zamanda oluşabileceğini gösterdi.

Dünya’nın çekirdeğin  5,700 ° C derecede erimiş ve Ay’ın büyüklüğünün 3’de 2’si kadardır. Bu sıcaklıkta bile devasa çekim kuvvetinden dolayı katıdır ve bunun dış kabuğu yani 2000 km kalınlığındaki tabakası demir ve nikelden oluşan devasa akışkan bir  sıvıdır. İşte eriyik demirin hareketi elektrik akımı ve dolayısıyla manyetik alan yaratıyor.

Teoriye göre sıcaklık değişimleri, akışa farklı metallerin girip çıkması gibi yüzyıllar süren pek çok reaksiyon sonucunda karışım yoğunluğundaki değişimlerin,kutupların ve manyetik alanın yoğunluğunun değişimine neden olduğu düşünülüyor.

İtalya Roma’dakiApennine Dağları Sulmona tabanındaki tarih öncesi göl bölgesinde sedimental (tortul) tabakalardaki manyetik alan değişimine ilişkin bazı ölçümler aldı. Araştırma sediment ve donmuş materyalde manyetik hizalanmaya ilişkin değişimler olduğunu gösteriyor.

Leonardo Sagnotti başkanlığındaki araştırma ekibi birikmiş sedimentlerdeki manyetik oryantasyonları ölçerek antik göl tabanındaki manyetik alan değişimine ilişkin tahminler yürütüyor. Normalde göl sedimentleri 10,000 yıldır stabildi. Matuyama-Brunhes geçişi olarak bilinen bu periyotta yapılan tarih testleri yaklaşık 786,000 yıl olduğunu gösterdi.

Sabatini, Vesuvius, ve Alban Tepeleri bölgesine yakın eski su kütleleri incelenerek bu eski göldeki kül tabakaların yaşları incelendi. Sedimentlerin en altında yer alan küller argon-argon testiyle belirlenerek bugüne kadar yapılan tüm çalışmalardan daha kesin sonuçlar alındı. Test sonuçları değişimin 770,000 ila 795,000 yıl önce olduğunu gösteriyor.

Araştırmaya göre  789,000  yıl önce kuzey manyetik kutbu Antartika civarlarında gezinmeye başladı. 786,000 yıl önce bugün Arktik olarak bildiğimiz yer oluşarak anında kutuplar terse döndü.

“Bu dönüşümün ne kadar hızlı olduğunu görmek oldukça inanılmaz. Paleomanyetik veri oldukça iyi hesaplandı. En iyi yaptığımız kayıta ilişkin kutup değişiminin sonuçlarını ve bu kutup değişimlerinin ne kadar hızlı gerçekleşeceğini göreceğiz,” diyor Berkeley’den yüksek lisans öğrencisi Courtney Sprain.

Ayrıca yeni araştırmayla Dünyanın manyetik alanının yoğunluğunun düşünüldüğünden 10 kat daha hızlı azaldığı anlaşıldı. Bu nedenle kutup dönüşümü önce tahmin edildiğinden çok daha hızlı oluyor.  Manyetik kutup dönüşümü felaket niteliğinde bir olay olsa da daha önce gerçekleşen manyetik değişimlere ilişkin büyük bir kanıt yok.

Bu kutup tersinmesi gerçekleştiğinde elektrik şebekesi çökebilir veya elektrik alanlar değişebilir. Daha da kötüsü manyetik alan kararsızlığı olduğunda dünyanın manyetik alanı bizi radyasyondan korumayacağından kanser oranı hızla artacaktır.

“Biz bunun biyolojik etkilerini daha fazla düşünmeliyiz,” diyor Berkeley Jeokronoloji Direktörü Prof. Paul Renne.

Bununla beraber anlık 180 derecelik manyetik alan tersinmesi boyunca, iki tersinme arasında 6000 yıl boyunca dengesizlik olduktan sonra  2000 yıllık istinai düşük manyetik alan dayanımı gösteriyor. İşte bu düşük alanların sonunda kutuplar tümüyle dönüyor.

“ Kutup değişimini asıl inanılmaz yapan ise, bunun 100 yıldan az bir sürede çok çabuk bir şekilde olabileceği. Yine de yeni tersinmenin daha önce gerçekleşen tersinme gibi  aynı zamanda olup olamayacağı bilemeyiz. Belki de olmayacak,” diyor Prof. Renne.

earthmagfield-0

Kaynak : GizMag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Admin abi bu kanser oranı yüzde kaç yükselir ve etkilenmiyecek yerler varmı? Ve bunun önlemini almak mümkünmü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.