Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreGenelİklim Değişimiİlginç Bilim

Küresel CO2 Emisyonları 2011’de de Artış Göstermeye Devam Etti

2011′ deki COküresel emisyon oranlarındaki % 3 artışın temel nedeninin küresel ısınma olduğu belirtiliyor. 2011′ deki CO emisyonu 34 milyar tona ulaştı. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’ de ortalama emisyonlar %9 artarak kişi başına 7.2 tona çıktı. Çin’ de büyük endüstri şehirlerinde ortalama CO emisyon oranları 6 ila 19 ton arası değişiyor. Avrupa Birliği’ nde ise CO2 emisyon oranları % 3 düşerek kişi başına 7.5 tona düştü.Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’de petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki yükselişe ve 2008’deki ekonomik durgunluğa rağmen, CO emisyon oranları kişi başına 17,3 tonla halen en çok CO2 salınımı yapan ülkelerden biri olarak biliniyor.

Bütün bu temel bulgular “Küresel  CO2 emisyonlarında yönelimler”, adı altında 19 Temmuz Avrupa Komisyonu Katılımsal Araştırma Merkezi (JRC) , Hollanda Çevre Değerlendirme Ajansı (PBL) ve Emisyon Veritabanı ve Küresel Atmosferik Araştırmalar (EDGAR) ‘ ın son istatistiklerine göre enerji kullanınıma bağlı aktiviteler olarak gaz yakımı ve çimento üretimine bağlı olarak ve de OECD ülkelerindeki kısıtlamalara rağmen, rapor 2011′ de CO2 emisyonunun arttığı gösteriyor. Ekonomideki sallantılar, kışın yumuşak geçmesi ve petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak ; Avrupa Birliği’ nde % 3 CO2, ,Amerika ve Japonya’ da ise % 2 CO2 emisyon düşüşü yaşandı. Fakat Çin ve Hindistan’ da ise % 9 ve % 6 yükselme yaşandı. Çin’ deki ekonomik büyümeye bağlı olarak inşaat ve altyapı genişlemesine bağlı olarak fosil yakıt tüketimi önemli ölçüde arttı. Çin’ de emisyon artışa ise temelde çimento ve çelik üretiminde kullanılan kömürün % 9.7′ lik artışı neden oldu.

34 milyar ton CO2 emisyonunda en çok tüketim ise;  Çin  (%29), Amerika Birleşik Devletleri (%16), Avrupa Birliği (%11), Hindistan (%6), Rusya(%5)  ve Japonya (%4) olarak gerçekleştirildi.

2000 ila 2011 arasında toplam atmosfere 420 milyar ton CO salınımı gerçekleşti.2000-2050 dönemi arası bu miktarın 1000 tonla ile 1500 ton arası gerçekleşeceği öngörülüyor.

2011 ‘de alınan önlemler, güneş enerjisi, yel değirmeni gibi çevreci teknolojiler sayesinde emisyonda 0,8 milyar tonluk bir tasarruf sağladı. Bu da yaklaşık olarak Almanya’ nın yıllık tüketimine eşit.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120719115130.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu