KimyaMakalelerMühendislik

Sudan Yüzebilen Metal Kompozit Üretildi

metal sentaktik köpük

Otomotiv ve denizcilik endüstrilerine büyük katkılarda bulunan Deep Springs Technology ve New York Üniversitesi’nden araştırmacılar suda  yüzebilecek özel bir metal matriks  konsepti geliştirdi. Yani metal o kadar hafif ki, suda yüzebiliyor.

Magnezyum alaşım matriks kompozitiyle yapılan bu madde sentaktik(dizilimsel) köpük olarak biliniyor. Metalin polimer,seramik ya da metal gibi boş parçacıklarla doldurulmasıyla oluşan bu materyaller hafif oluyor. Magnezyum alaşımlı matriks silikon karbitle güçlendirilerek dünyanın ilk metal matrik sentaktik köpüğü üretildi.

Suyun yoğunluğu 1 g/ml olarak biliniyor ve yeni geliştirilen materyalin yoğunluğu 0.92 g/ml yoğunluğuyla suda yüzdüğünden hasar görse bile yüzebilecek deniz araçlarının yapımında kullanılabilir. Ayrıca araştırmacılar maddenin çetin deniz koşullarına karşı da dayanıklı olduğunu gösteriyorlar.

Bununla beraber bu materyalin benzeri hafif polimer matrik kompozitlerinin kullanılmasıyla deniz ve kara taşıtları hafifletilebilir.

“Çok hafif metal matriks kompozitler sayesinde eğilim yeniden metalik materyallere kayabilir.Metallerin yüksek sıcaklığa dayanma özelliği sayesinde motor ve egzos bileşkeleri gibi parçalarda avantajlı bir kullanım sağlanıyor,”” diyor Newyork Üniversitesi’nden Mühendislik Bölümü’nden mühendis Nikhil Gupta.

Bu süper hafif köpükler 25,000 PSI basınca kadar dayanabiliyor ve enerji absorblayıcı olarak görev yapabiliyor.

ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı materyali zırhlı araç uygulamalarında  kullanabilir.

Materyalin ilk prototipleri 3 yıl içinde üretilecek.

Araştırma International Journal of Impact Engineering‘de yayınlandı. 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Suda Yüzebilen Metal Kompozit Geliştirildi
  2. Geri bildirim: Suda Yüzebilen Metal Kompozit Geliştirildi | metalurjist.net
  3. Geri bildirim: Suda Yüzebilen Metal Kompozit Malzeme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu