Sorting by

×
İlginç BilimPsikoloji

Sporcular Subliminal Görsellere Maruz Kalınca Daha İyi Performans Gösteriyor

subliminal

Subliminal(bilinçaltı) görseller bilincimizin algılayamayacağı türden görsellerdir. Fakat bu görselleri anca bilinçaltımız algılar. Profesör Samuele Marcora ve Bangor Üniversitesi tarafından yürütülen ortak çalışmada sporculara pozitif yönde bilinçaltı görselleri sunuldu. Bunlar “git”, “enerji” gibi mesajlardı. Bu araştırma sonucunda bu pozitif bilinçaltı mesajların (subliminal) işe yaradığı ve sporcuların performansında büyük artış görüldüğü kaydedildi.

Yapılan çalışmada sporcuların önlerine bir dijital ekran konuldu ve bu ekrandan subliminal görseller gösterildi. Bu görseller 0.02 saniyede yani bilincimizin algılayamayacağı hızda sporculara yansıtıldı. Sporcuların bilinçleri bu subliminal içerikleri algılamasa da bilinçaltları bu içeriklerin hepsini algıladı. Bu da gösterdi ki egzersiz sırasında bilinçaltı mesajlar spor yapan kişiyi olumlu yönde etkiler ve sporcunun performansının yükselmesine sebep olur.

Profesör Marcora şimdi “akıllı gözlük” teknolojisini kullanarak, sporcuların antrenmanlar sırasında verimliliğini yükseltmek için yeni yollar arıyor.

Kaynak : ScienceDaily

  1. Samuele Marcora et al. Non-conscious visual cues related to affect and action alter perception of effort and endurance performance. Front. Hum. Neurosci, December 2014 DOI: 10.3389/fnhum.2014.00967
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu