Sorting by

×
BilimGenelHaberlerİlginç BilimÜtopyaUzay-Zaman

Mars’ a İlk Kez İnsan Sesi Gönderildi

Curiosity “Merak”  sayesinde ilk kez dünya dışı bir gezegene kaydedilen insan sesi yollandı ve tekrar dünyaya geri gönderildi. Sesin 570 milyon km uzağa gönderildiği düşünülürse kaydedilen başarının önemi bir kat daha artıyor.

Ses öbekleri radyo sinyalleri halinde gezgine gönderilerek, tekrar gezginde NASA’ nın Derin Uzay Ağı(DSN)’ na yollandı. NASA başkanı Charles Bolden Mars’ a bu kadar büyük bir gezgin indirmenin zorluklarından bahsederek, NASA ve tedarikçilerini kutladı.

Mars’ tan alınan son telefotoyla beraber ses dinlenerek , gezginden gelen son haberler hakkında NASA Jet İtiş Laboratuvarları’nda( Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kaliforniya) bir konferans yapıldı.

Aktarılan bu sesle dünya ötesinde bir gezegene ilk kez insan sesi yollanarak, insan varlığı dünya dışında da duyurulmuş oldu.

Telefoto 100 mm ve 34  mm’ lik özel Mast Kamerası’ yla alındı. Fotoğraf Sharp Dağı’ nın (yaklaşık 5000 m) yakınlarında az eğimli bir yerde çekildi. Fotoğraf bilimadamları tarafından dünyadaki ışık ve persfektife göre ayarlanarak, detaylandırıldı.

Gönderilen ilk ses için: http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/bolden20120827.html .

Kaynak : www.nasa.gov

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu