Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Bilim / Mars’ a İlk Kez İnsan Sesi Gönderildi

Mars’ a İlk Kez İnsan Sesi Gönderildi

Curiosity “Merak”  sayesinde ilk kez dünya dışı bir gezegene kaydedilen insan sesi yollandı ve tekrar dünyaya geri gönderildi. Sesin 570 milyon km uzağa gönderildiği düşünülürse kaydedilen başarının önemi bir kat daha artıyor.

Ses öbekleri radyo sinyalleri halinde gezgine gönderilerek, tekrar gezginde NASA’ nın Derin Uzay Ağı(DSN)’ na yollandı. NASA başkanı Charles Bolden Mars’ a bu kadar büyük bir gezgin indirmenin zorluklarından bahsederek, NASA ve tedarikçilerini kutladı.

Mars’ tan alınan son telefotoyla beraber ses dinlenerek , gezginden gelen son haberler hakkında NASA Jet İtiş Laboratuvarları’nda( Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kaliforniya) bir konferans yapıldı.

Aktarılan bu sesle dünya ötesinde bir gezegene ilk kez insan sesi yollanarak, insan varlığı dünya dışında da duyurulmuş oldu.

Telefoto 100 mm ve 34  mm’ lik özel Mast Kamerası’ yla alındı. Fotoğraf Sharp Dağı’ nın (yaklaşık 5000 m) yakınlarında az eğimli bir yerde çekildi. Fotoğraf bilimadamları tarafından dünyadaki ışık ve persfektife göre ayarlanarak, detaylandırıldı.

Gönderilen ilk ses için: http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/bolden20120827.html .

Kaynak : www.nasa.gov

Facebook Yorumları

Bu haber 2645 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karanlık Madde , Büyük Patlama Öncesinde de Vardı

Evrenin %80’ini oluşturduğu düşünülen karanlık madde, modern fiziğin anlaşılması en zor gizemlerinden birini oluşturuyor. Johns Hopkins Üniversitesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.