GenelREKLAM

Sosyal Medya Ajansı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sosyal medya; içerisinde bulunduğumuz çağın bir gerekliliğidir. Markalar; sosyal medyayı doğru bir şekilde kullandıkları takdirde önemli avantajlar elde ederler. Takdir edersiniz ki, geleneksel pazarlama yöntemleri artık tercih edilmiyor. Bu seçeneklerin hedef kitleye ulaşma konusunda başarısız olduğunun altını çizebiliriz. Bunun yanı sıra, ekonomik bir seçenek olmadıkları aşikardır. Markalar; sosyal medya reklamları sayesinde ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere olabilecek en düşük maliyetle tanıtma şansına erişirler. Bunun yanı sıra, sosyal medyada görünür olmak; bir markanın prestiji açısından hayati öneme sahiptir. Sonuç olarak, büyüklüğünden bağımsız bir şekilde her marka sosyal medya ajansı ile çalışmalıdır.

Sosyal Medya Ajansı Seçimi Nasıl Olmalı?

Markalar; sosyal medya hesapları sayesinde hem ürün ve hizmetlerini tanıtma hem de hali hazırdaki müşterileriyle en iyi şekilde iletişim kurma şansını elde ederler. Fakat, sosyal medya hesaplarının profesyonel bir şekilde yönetilmesi şarttır. Bu noktada, işini en iyi şekilde yapan bir sosyal medya ajansı tercih edilmelidir. Markalar; sosyal medya ajansı seçiminde aşağıdaki hususları dikkate almalıdırlar:

  • Her şeyden önce, sürekli olarak etkileşim yaratabilecek bir sosyal medya ajansı ile çalışılmalıdır. Bu özelliklere sahip bir ajansı bulmak kolay olmayabilir. Sosyal medya ajansının geçmişte yapmış olduğu işler dikkate alınmalıdır. Başarılı referansları ile dikkat çeken bir sosyal medya ajansı tercih edildiği takdirde yüksek ve sürekliliği olan etkileşim elde edilebilir.
  • Sosyal medya araçlarını kullanmak marifet değildir. Çünkü, bunu piyasadaki tüm sosyal medya ajansları yapar. Fakat, çalışmış olduğu markanın amacını anlayabilen ve buna uygun olarak kaliteli hizmet sunan bir marka bulmak kolay değildir. Bu noktada, yaptığı işe gönülden bağlı olan, sorumluluk sahibi bir sosyal medya ajansı tercih edilmelidir.
  • Sosyal medya; içerisinde bulunduğumuz çağda insanların en büyük kozu haline gelmiştir. İnsanlar; beğenilerini ve şikayetlerini sosyal medya aracılığıyla dile getirirler. Bu noktada, bilhassa popüler markaların sosyal medya hesaplarına olumsuz yorumlar gelebilir. Markanın müşteriye nasıl cevap vereceği son derece önemlidir. Sosyal medya ajansı; hem şikayetini dile getiren müşteriyi hem de sayfayı takip eden diğer kişileri hayal kırıklığına uğratmayacak türden bir cevap yazmalıdır. Bu yüzden, sosyal medya ajansının markayı ve onun stratejilerini iyi tanıması gereklidir.
  • Sosyal medya hesaplarının yönetilmesi basit bir iş değildir. Müşteri odaklı çalışmalar yapılmalıdır. Müşterinin taleplerini anlayan ve sosyal medya stratejilerini buna uygun olarak belirleyen bir sosyal medya ajansı ile çalışılmalıdır.
  • Hedef kitleye ulaşmak; hem geleneksel hem de dijital pazarlama çalışmalarının temelini oluşturur. Bu noktada, sosyal medya ajansı; hedef kitleye ulaşmak adına elinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Beğenme ve tıklanma gibi detaylar yerine hedef kitleye ulaşılıp ulaşılmadığı ile ilgilenen bir ajans başarıya ulaşacaktır. Hedef kitleyi anlamak adına çaba gösteren bir sosyal medya ajansı; kendisi için ödenen parayı hak eder.
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu