Tıp ve Sağlık

Sivilce Tedavisi İçin Aşı Yolda

Bilim adamları, birçok gencin korkulu rüyası olan aknelere yani sivilcelere son vermek için bir aşı üzerinde çalışmaya başladı. ABD Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim adamları, yüzdeki bir bakterinin neden olduğu bilinen ve gençlerin yaklaşık yüzde 80’ini etkileyen sivilcelerle savaşmak için bir aşı üzerinde çalıştıklarını belirttiler.

Allure adlı dergide yayımlanacak araştırmaya imza atan Eric Huang, Propionibacterium acnes bakterisinin deride salgıladığı toksik bir proteine karşı antikor bulduklarını belirtti.
Söz konusu proteinin akneye sebep olan enflamasyonla bağlantılı olduğunu belirten bilim adamı aşının, bazı kesimlerce faydalı olarak görülen Propionibacterium acnes bakterilerini öldürmeden olumsuz etkileri engelleyebileceğini vurguladı.

Önce İnsanlar Üzerinde Test Edilmesi Gerekiyor

Bilim adamları, aşının sivilceler ortaya çıkmadan onları durdurabileceğine ancak bu yöntemin  tedavi olarak kullanılmaya başlamadan önce insanlar üzerinde test edilmesi gerektiğine dikkati çektiler.

Şu an biyopsiler üzerinde çalıştıklarını açıklayan bilim adamları testlerin ve aşının piyasaya sürülmesinin birkaç yıl alabileceğini de ifade ettiler.

Akneler çoğunlukla 25 yaşına doğru ortadan kalkıyor. Ancak bazı durumlarda yetişkinlerde devam edebiliyor hatta yeni başlayabiliyor. 25 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde akne görülüyor. Yetişkin kadınların erkeklere göre akneye daha yatkın olmasının hormon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklandığı düşünülüyor.

http://www.allure.com/story/doctors-working-on-acne-vaccine

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Sivilce Tedavisi İçin Aşı Yolda - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.