Bilimsel GelişmeMekatronikMühendislikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkVideobilim

Silikon Köpükten Yapılma Yapay Kalp Gerçek Bir Kalp Gibi Atıyor

köpük kalp

Kalp nakli için bekleyen binlerce hasta varken, yapay kalpler bir çözüm geçici bir çözüm olabilir. Buna rağmen, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayladığı cihazlar dışarıdan yönetilen kalp atışlarını taklit ederek vücuda kan pompalayan rigid makinelerden ibaret. İşte Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar bir çeşit köpükten yapılma ve yumuşak yapay kalplerden daha yüksek kan pompalama hızına sahip yeni bir kalp ürettiler. Advanced Materials dergisinde yayınlanan araştırmada daha önce yumuşak robotikler ve yapay kaslardan ilham alınarak esnek silikon bir kalp yapıldı. Vücuda doğal olarak uyuyor ve organik dokulara hassas davranıyor.

New Scientist’in raporuna göre Rigid yapay kalplerin aksine, bu köpük kalp gözenekli olduğundan içine hava geçebiliyor ve böylece kolayca attığından kan damarlarında ilerleyen kan kalbin atmasına imkan tanıyor. Bunun anlamı, bu kalbin tasarımı diğer yapay kalplerden çok daha basit. Vücudu etkilemeyecek metalden yapılma bir dış pompa sayesinde yapay kalbe doğru hava ve sıvı pompalıyor, köpüün etrafındaki ince plastik kaplama ise sızıntıdan koruyor.

Köpük kalp umut vadeden bir proje olsa da, insanlara nakletmek için halen çok erken. Bu köpük sadece iki odacık içeriyor, fakat insan kalbi dört odacık içeriyor. Araştırmacılar insan vücudunda oluşabilecek yüksek sıcaklıklara karşı köpüğü henüz test etmediler. Bu yeni yumuşak yapay kalp diğer yapay kalplerden çok kan pompalayabilse de , halen sınırlı kabiliyete sahip. Yani kalp aşırı şişerse belki yırtılabilir. Araştırmacılar gelecek çalışmalarında köpüğün içeriğini değiştirerek yırtılmaya dayanıklı ve daha hızlı şişen bir kalp üretmeyi planlıyorlar.

Kalp diğer yapay kalplerden daha hızlı kan pompalasa da ,diğerlerinde daha güçlü değil.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Silikon Köpükten Yapma Yapay Kalp Kan Pompalar Mı? | Son Bi'şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu