AstronomiBilimİlginç BilimÜtopya

Rusya Ural Bölgesi’nde Geceyi Aydınlatan Dev Patlama Meteor Mu?

Rusya Ural Bölgesi’nde sıradışı parlak portakal rengi bir parlama görüldü. Bölge sakinleri tarafından pek çok kamera tarafından kaydedilen dev patlama bu sıradışı olay için pek çok bilim insanı ve acil servis elemanı bölgede yaşanan olayı açıklamakta zorluk çekiyor. Hollanda Meteor Topluluğu’ndan Marco Langbroek : “ Sanırım bu bir meteordu,” diyor. Rusya’nun Sverdlovsk bölgesi Rezh kasabasında gece vakti birden aydınlanan gökyüzü, bölge sakinlerini heyecanlandırdı. 14 Kasım ‘da parlayan gökyüzü pek çok kamera tarafından kaydedildi. Yaşanan olay UFO fanatikleri tarafından heyecanla karşılansa da,  muhtemelen bölgede daha önce olduğu gibi göktaşı yağmurlarının eseri olabilir.

Bir sürücünün aracı tarafından kaydedilen inanılmaz patlama videosu sonrasında Youtube’de yayınlandı. Sosyal medya ve diğer medya kaynaklarına göre bu ışık patlaması muhtemelen meteor veya askeri denemelerden kaynaklandı. Ayrıca hiçbir bölgesel acil servise olayla ilgili bir rapor yapılmadı. Asıl ilginç olanı ise hiçbir patlama sesinin raporlanmaması. Yani bu sefer hiçbir ses olmaması oldukça garip.

E1.ru’ya göre bu parlamanın ardında askeri denemeler var. Fakat askeri yetkiler tarafından yapılan açıklamada o günde hiçbir askeri denemenin yapılmadığı belirtiliyor.

Daha önce Şubat 2013’de Ural Chelyabinsk bölgesine düşen meteor, akıllarına bölgeye yine meteor düşmüş olabileceği fikrini getiriyor. Daha önceki patlamada pek çok bina zarar görmüş, yüksek bir ses duyulmuştu.

Diğer bir astronom Vadim Krushinsky’ye göre bu patlama asteroitle bağlantılı değil. Çünkü büyük göktaşları turuncu değil, beyaz bir ışık saçıyor. Bu parlamanın bir roket patlamasından kaynaklanmış olabileceğini söylüyor.

Kaynaklar :

http://rt.com/news/206691-sverdlovsk-urals-sky-flash/

http://www.nbcnews.com/science/weird-science/meteor-ufo-flash-over-russia-may-have-earthly-origin-n251081

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu