Sorting by

×
AstronomiBilimÜtopyaUzay-Zaman

Rosetta Uzay Mekiği Sıradışı Kuyruklu Yıldıza Yaklaştı

rosetta göktaşı

6 Ağustos 2014’de ESA’nın uzay mekiği Rosetta tarihte kuyruklu yıldızına sonda indirerek inceleyen ilk uzay aracı olacak. Medya yetkilileri Almanya Darmstadt Avrupa  Uzay Operasyonları Merkezi’ne bu tarihi anı kaydetmek için  çağırıldı.

2 Mart 2004’de Fransız Guana’sından fırlatıldığından beri 6 milyar km’den fazla yol alan Rosetta Dünya’yı üç Mars’ı bir kez dolaştı. Ayrıca 2 asteroitle beraber uçtu. 20 Ocak  2014’de 31 aylık uykusundan uyandırılan Rosetta 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına inmek için hazırlanıyor.

Rosetta’nın hedefine ulaşması için sadece 10,000 km kaldı. İndirilen sonda Kasım 2014’e kadar uydunun yüzeyinde kalacak.

Asıl inanılmaz olan ise 2014′ün Mayıs ayında Jüpiter’in yörüngesinde 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızını yakalayarak, yüzeyine 100 kg ‘lık Philae sondasını indirecek olması. Böylece ilk kez bir kuyruklu yıldıza bir gözlem sondası indirilmiş olacak. 4 km büyüklüğündeki kuyruklu yıldıza inecek olan sonda 20 cm kazarak aracın onboard laboratuvarında analiz yapacak. Bu görev dünya tarihinde bir ilk olma özelliğini gösteriyor.
Rosetta kuyruklu yıldıza yaklaştıkça sıradışı özellikler keşfetmeye başladı. Rosetta’nın kamerası 14 Temmuz’da mükemmel bir görüntü yakaladı. Görüntüde kuyruklu yıldız iki parçadan oluşan çekirdeği görünüyor. Oldukça sıra dışı şekle sahip kuyruklu yıldızın halen yüzeyinin neye benzediği hakkında detaylı bilgi verilemiyor. Kuyruklu yıldızın şeklinin diğer kuyruklu yıldızlardan oldukça farklı olduğu söyleniyor.

 

rosetta kuyruklu yıldız

Kaynak : http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Call_for_Media_Rosetta_s_comet_rendezvous

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/07/140718102059.htm

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu