Sorting by

×
GenelREKLAM

PTT Kargo Takip

Göndericisi ya da alıcısı olunan PTT kargo takip işlemleri için birden fazla yöntem kullanılabilir. Genellikle kargonun nerede olduğunu kontrol etmek için Ptt internet sitesi tercih edilebilir. Yapılan sorgulama ile kargonun ne zaman teslim edileceği bilgisine de ulaşılabilir.

İnternet sitesi üzerinden kargo sorgulamak için gönderi kargoya teslim edildiği anda verilen barkod numarası kullanılır. Bu numara toplam on üç haneden meydana gelir. Alıcısı olunan kargo takiplerinde barkod kodu alıcının telefon numarasına mesaj olarak gönderilir ve takip bu numara ile yapılabilir.

E-devlet İle PTT Kargo Takip

E-devlet ile ptt kargo takip için öncelikle TC kimlik numarası ve şifre bilgileri ile sisteme giriş yapılır. Daha sonra hizmetler ya da kurumlar kısmından PTT genel müdürlüğü seçilir. Kuruma ait hizmet sayfasından ptt kayıtlı gönderi takibi seçeneğine tıklanır. Bu işlem ile kayıt altına alınan hem yurtiçi hem de yurtdışı gönderilerinin durumu sorgulanabilir.

Kargo takibinde APS kurye, kargo, yurtiçi veya yurtdışı kayıtlı mektup postası gönderileri, telgraf, tebligat, TURPEX ve APG gönderileri alıcı teslimine kadar izlenebilir. Bunun için sayfada yer alan sekmeye posta takip numarası eksiksiz olarak yazılır ve güvenlik resmi ilgili kutuya girilerek sorgulaya tıklanır. Böylece gönderinin son durumu listelenecektir.

PTT Kargo Takip Uygulaması

Ptt gönderi takip işlemleri genel müdürlük tarafından kullanıma açılan uygulama aracılığıyla da yapılabilir. Bunun için Google Play Store mağazasına girilir ve PTT kargo uygulaması indirilir. İndirme işlem için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Uygulama üzerinden kargo, kurye, mektup gönderileri ve tebligat gönderileri takip edilebilir. Ayrıca yurtdışı gönderileri için de uygulamadan sorgulama yapılabilir. Bunları yapabilmek için internet bağlantısının olması yeterlidir. Uygulamada gönderinin tahmini ne kadar sürede teslim edileceği de yazmaktadır.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu