Tıp ve Sağlık

Araştırma Egzersizin Prostat Kanserine İyi Geldiğini Gösterdi

İngiltere Kanser Araştırmaları merkezinden yeni başlatılan uygulamayla, egzersiz alıştırmaları yeni nesil prostat kanseri tedavisi olarak gösterilmeye başlandı. Sheffield Hallam Üniversitesi liderliğinde başlatılan PANTERA çalışmasında prostat kanseri olan ve hastalığı yayılmayan 50 erkeğe odaklanıldı. Araştırmadakilerden yarısı 12 ay boyunca haftada 2 buçuk saat aerobik egzersizine tabi tutuldu. Başlarda özel çalıştırıcıyla başlayan eğitim, sonrasında yerel fitnes merkezlerinde bağımsız olarak sürdürüldü. Diğer erkeklere ise egzersizin yararları hakkında bilgi verilmedi.

Prostat kanseri ameliyat sonrası ya da radyoterapi sonrası bazen yayılmıyor. Fakat yan etkiler görülebildiğinden, nedense sonrasında aktif olarak görüntülenmeden kalabiliyor. Fakat PANTERA çalışmasındaki tüm erkekler aktif olarak gözlemlendi ve çalışmaya mütabık kalarak görüntüleniyor.

Katılımcıların egzersize 12 ay boyunca devam ettiğinde egzersizin potansiyel yararlarını görmesi bekleniliyordu. Düzenli egzersizin prostat kanserinin yayılmasını engellediğini göstermek için yapılan bu çalışma türünün ilk örneği olma özelliğini gösteriyor.

Araştırmanın başkanı Dr Liam Bourke,” Elde ettiğimiz kanıtlar ışığında prostat kanseri sonrası daha aktif olan erkeklerin kanserden kurtulma şansının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Halen yeterince nedeni bilinmemekle beraber , egzersizin kanser hücrelerindeki genleri regüle ederek, DNA ‘yı onarma olasılığı olduğunu düşünüyoruz,” diyor .

“Sheffield’daki akademik ekip bu çalışmada test edilen heyecan verici önlemi geliştirmek için 8 yıldır yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu çalışma bizim bildiklerimize ilaveten, egzersizin prostat kanserine ilaveten etkili ve pratik bir NHS tedavisi olabileceğine dair ilk adımları oluşturdu. Eğer bunun gerçekten işe yaradığını ve fizibl olduğunu gösterirsek, gerçekten kanser hastaları iyi haberler verebiliriz.”

Sheffield ‘dan David Curtis (68) Mart 2014’de erken prostat kanseri teşhisi kondu. PANTERA araştırmasının bir parçası olarak birkaç haftalığına egzersize devam etti. Kendisi şöyle diyor :”Daha önce hiç spor salonuna gitmemiştim. Her zaman aktif olmama rağmen , artık haftada iki kez gidiyorum ve bolca yürüyorum. Bu çalışmaya başladığımdan beri kilo vermeye başladım ve PSA seviyem gerçekten pozitif indikatör seviyesine kadar indi. Bu çalışmaya katıldığımdan dolayı kendimi ayrıcalıklı hissediyorum, bu çalışmanın bir parçacısı olmaktan oldukça mutluyum. “

PSA hem normalde hem de kanserli prostat hücreleri olduğunda üretiliyor. Yüksek PSA seviyesi kanserin işareti olabilir. Araştırmacılar vücuttaki PSA seviyelerinin sürekli kontrol ederek, araştırma devam ettikçe, bilgi toplanarak  tümüyle bir tarama yapılıyor.

Sadece İngiltere her yıl 43400 prostat kanseri teşhisi koyuluyor ve yılda 10800 kişinin hayatına mal oluyor. Çoğu  prostat kanser türü çok yavaş ilerliyor ve yayılma eğilimi göstermiyor, fakat bazı türler çok agresif olabiliyor.

Bu çalışma sayesinde egzersizin prostat kanseri için yararlı etkileri olduğu ve hatta ek tedavi olarak uygulanabileceği gösteriliyor.

Kaynak : http://www.shu.ac.uk/mediacentre/exercise-could-work-treatment-prostate-cancer

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu