Sorting by

×
BilimBiyolojiGenelHaberlerTıp ve SağlıkÜtopya

AIDS Virüsü ile Kansere Savaş Açıldı

kanser

HIV virüsü insan sağlığını iyileştirmek için bir biyo-teknolojik araç olarak kullanılabilir mi? RNA Yapısı ve Reaktivitesi Laboratuvarı’ na (l’ARN) göre cevap evet. Araştırmacılar HIV’ in replikasyon mekanizmasını kullanarak özel mutant bir protein seçmeyi başardı. Tümörlü hücre kültürüne  kanser ilacı eklendikten sonra bu protein tedavinin etkisini normal dozaja göre 1/300 arttırdı.

23 Ağustos 2012′ ta PLoS Genetics’ te yayınlanan makaleye göre, kaydedilen veriler uzun dönemde kanser tedavi yöntemlerinin gelişmesini sağlayacak. 

HIV virüsü sürekli kendini mutasyona uğrattığından, mutant proteinlerden (değişken) pek çok başarılı çoğaltma yapılabiliyor. Bu nedenle virüs sürekli etrafa uyum sağladından, HIV’ in antiviral tedavisi mümkün değil.

IBMC(Institut de Biologie Moléculaire et Cellulaire) ‘de bulunan araştırmacılar, virüsün etkisini ayarlayarak, multiplikasyon yeteneğini kullanarak, kanser tedavisinde özelleştirmeyi düşündüler.

İlk olarak HIV genomu değişime uğratılarak insan genine tanımlanıyor ve bütün hücrelerde bulunan, deoksisitidin kinaz(dCK), protein antikanser ilaçlarını etkinleştiriyor. HIV multiplikasyonu yardımıyla yaratılan 80 mutant protein içinden test edilip seçildi. Test sonucunda dCK değişkeninin mutasyona uğramamış doğal versiyonundan daha etkili olduğu görüldü. Antikanser ilaçlarının etkinliğini arttırdığından daha az ilaç kullanarak ilaçların yan etkileri azaltılmış olacak.

Tekniğin diğer bir avantajının da hücre kültürlerinde mutant proteinlerin doğrudan test edilebilmesi. Bir sonraki aşamanın  klinik öncesi izole edilmiş mutant protein çalışmaları olduğu ve önümüzdeki  yıllarda yapılacağı belirtiliyor. Ayrıca, normalde ölümcül olan bu virüsün kullandığı deneysel sistem ilerde pek çok tedavi yönteminde kullanılacağa benziyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120828073304.htm

Referans : 

  1. Paola Rossolillo, Flore Winter, Etienne Simon-Loriere, Sarah Gallois-Montbrun, Matteo Negroni. Retrovolution: HIV–Driven Evolution of Cellular Genes and Improvement of Anticancer Drug ActivationPLoS Genetics, 2012; 8 (8): e1002904 DOI:10.1371/journal.pgen.1002904

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu