Yeni İcatlar

Parmak İzi Güvenlikli Hap Kutusu Yapıldı

 

parmak iziyle hap veren robot

Johns Hopkins Üniversitesi’nden makine mühendisliği öğrencileri sadece uygun zamanda hastaya ilaç veren, aksi takdirde çekiçle, matkapla bile açılamayan parmak izi sensörlü hap kutusu geliştirdi. İnovasyon açısından farklı bir tasarıma sahip olan hap kutusu termosa benziyor. Prototip ağrı kesici haplar düşünülerek tasarlandı. Çoğu insan ilaçlar tavsiye edilen miktarları geçebiliyor, bu nedenle sağlık ve bağımlılık riskine giriyorlar. Bununla beraber OxyContin gibi reçeteyle yazılan ilaçlar, uyuşturucu amacıyla da kullanılabiliyor.
Normalde Johns Hopkins’deki dispenser eczacı tarafından kilitli bir kutuda dursa da hastalar için bu geçerli değil. İşte bunun için yeni geliştirilen ilaç kutusu, hastanın parmak iziyle eşleniyor ve taranıyor. Böylece sadece ilacın saati geldiğinde dispenser hastaya ilaç veriyor.
Parmak izi hastanın parmağıyla eşlendikten sonra, icat uygun dozda olacak şekilde hastaya ilaç veriyor. Mekanizma ise şöyle çalışıyor; saati geldiğinde, disk dönerek, hapı seçiyor ve kartuşa koyuyor. Hap sonra çıkış kanalına ulaşıyor.
Prototip dispenser, süper dayanıklı çelik alaşımdan yapıldı ve tek seferde 60 hap alıyor. Üniversite sistemi geliştirmek ve farklı testlere sokarak ticarileştirmek için uğraşıyor. Daha öncesinde Brigham Young Üniversitesi’nden öğrencilerden oluşan bir ekip, zamanlayıcı ve şifreli bir sistem benzeri bir alet tasarlasa da, bu cihazda parmak izi okuyucu mevcut.

http://liderlervadisi.com/news/newsdetails/item_697/y%C3%BCksek-doza-kar%C5%9F%C4%B1-parmak-izi-okuyuculu-hap-kutusu-yap%C4%B1ld%C4%B1/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu