Sorting by

×
İlginç BilimKimyaMakalelerYeni İcatlar

Viskileri Ayırt Edebilen Sentetik Dil Yapıldı

Farklı tipte son mahsül viskiler kimyasal açıdan çok benzer olduğundan, standart ayrım testleri işe yaramayabilir. Ana damıtıcılar genelde aynı tat üzerine kurulsa da, bu sübjektif bir metottur. Almanya Heidelberg Üniversitesi’nden araştırmacılar bu soruna bir çözüm bulmak için farklı viski aromalarını bilimsel olarak ayırt edebilen sentetik dil geliştirdiler.

İlk olarak, bu cihaz düşündüğünüz gibi, dilden sarkan kabloların çıktığı bir cihaz değil. Bunun yerine her biri farklı renklerde parlayan polimer boyalar içeren bir dizi şişeden oluşuyor. Her şişeye bir damla test edilen viski damlatıldığında, içeceklerdeki farklı bileşimler renkli floresan boyalarla reaksiyona girerek, sonuç veriyor. Aynı insan dilindeki tat reseptörleri gibi bu boyalar viskideki tek bir şeyle değil, bir çok kimyasalla eşsiz bir kombinasyon içinde reaksiyona giriyor.

Bu reaksiyonlar insan gözü yerine, plaka okuyucu adı verilen cihazla ölçülüyor. Sonuç olarak, floresanstaki bu değişim sayesinde viskiye özgü parmak izi yaratmakta kullanılabiliyor. Hatta kimyasal olarak çok yakın viskilerde bile eşleme olmuyor.

Bu teknoloji sayesinde viskilerin spesifik kimliğini ayırt etmekle kalmamakla beraber, aynı zamanda malt  durumunu, yaşını ve ülkesi gibi faktörleri göstermek için kullanılabilir.

Yine de bu sistem daha önce hiç test edilmeyen viski türlerini ayırt etmekte kullanılamıyor. Yani viskinin bilinmesi gerekiyor. Bu sayede bilinen viskiler kolaylıkla test edilerek, sahte viskiler ayırt edilebiliyor.

Şef bilim adamı Prof. Uwe Bunz’a göre farklı kimyasal bu sayede kimyasal açıdan benzer içecekler ve hatta biyolojik materyaller arasındaki farklar ortaya konabilir. Araştırma Chem dergisinde yayınlandı .

Kaynak : http://newatlas.com/whisky-synthetic-tongue/49981

Referans:

A Hypothesis-Free Sensor Array Discriminates Whiskies for Brand, Age, and Taste
Jinsong Han  Chao Ma Benhua Wang Markus Bender Maximilian Bojanowski Marcel Hergert Kai Seehafer Andreas Herrmann'Correspondence information about the author Andreas HerrmannUwe H.F. Bunz4,'Correspondence information about the author Uwe H.F. Bunz
İleri Okuma :
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Viskileri Ayırt Edebilen Sentetik Dil Yapıldı - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu