Sorting by

×
Bilimsel GelişmeMakalelerTıp ve Sağlık

Parkinson İlacı Yaşlanmaya Bağlı Körlüğü Engelleyebilir

maküler dejenerasyon ilacı L-dopa

Parkinson ve ilişkili hastalıkların tedavisinde kullanılan devrimsel bir ilaç, yaşlanan Amerikalılar arasındaki en yaygın körlük türü maküler dejenerasyonu önleyebilir ya da geciktirebilir. American Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bulgular , yaşlanmaya bağlı maküler dejenerasyona (AMD) karşı çığır açıcı bir yol sergiliyor. AMD merkezi görüşü engelliyor , körlüğe neden olmasa bile ciddi şekilde okuma,araba sürme ve yüz tanıma gibi kabiliyetleri engellemeye neden oluyor. Sadece ABD’de 11 milyon kişiyi etkiliyor.

BrightFocus vakfının desteğiyle yapılan araştırmada, daha koyu pigmentli gözlerin, AMD’ye karşı dirençli olduğu dair biyolojik bir ilişki keşfedildi. Koyu renkli gözlerde L-DOPA seviyelerinin daha yüksek olduğu belirlendi. L-DOPA sıklıkla Parkinson hastalarında reçete edilen bir ilaç. Araştırmacılar dev tıbbi veri tabanını kullanarak L-DOPA alan hastaların maküler dejenerasyona daha az maruz kaldığını gördü. Hastalarda AMD önemli derecede ertelenmişti.

“AMD’ye neyin neden olduğunu araştırmak yerine, ciddi sayıda insanı AMD’den koruyabiliriz. Bu yaklaşım bugüne kadar hiç izlenmedi,”diyor Arizona Üniversitesi’nden Brian McKay

Araştırma bulguları Marshfield Klinik,Wisconsin’da 37,000 hastanın analizinden yola çıkılarak oluşturuldu. Çünkü , bu hastanede L-DOPA verilen hastaların yaş ortalaması 67 idi. Maküler dejenerasyon teşhisi için ortalama yaş ise 71’dir. Elde edilen temel bulgular sonrasında 87 milyon hastalık veri grubu sayesinde onaylandı. Bu kadar büyük bir veri grubunda AMD’nin en yıkıcı formunda ertelendiği veya önlendiği görüldü.

Araştırmacılar bu heyecan verici bilimsel keşfin, tüm dünyada milyonlarca insana umut ışığı vereceğini düşünüyor. Bir sonraki adım klinik deneyleri başlatmak olacak.

Kaynak :ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Murray H. Brilliant, Kamyar Vaziri, Thomas B. Connor, Stephen G. Schwartz, Joseph J. Carroll, Catherine A. McCarty, Steven J. Schrodi, Scott J. Hebbring, Krishna S. Kishor, Harry W. Flynn, Andrew A. Moshfeghi, Darius M. Moshfeghi, M Elizabeth Fini, Brian S. McKay. Mining Retrospective Data for Virtual Prospective Drug Repurposing: L-DOPA and Age-related Macular Degeneration. The American Journal of Medicine, 2015; DOI: 10.1016/j.amjmed.2015.10.015
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Parkinson İlacı Yaşlanmaya Bağlı Körlüğü Engelleyebilir - Vayb.me

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu