İlginç BilimTıp ve SağlıkÜtopya

Çinli Cerrah ve Dr. Canavero 2017’de Kafa Naklini Gerçekleştirecek

kafa nakli-gerçek bilim

İtalyan Doktor Sergio Canavero sonunda vücut nakli ya da diğer adıyla kafa nakli ameliyatı için,  Çinli cerrah Ren Xiaoping ile bir ekip kuracak. Çinli cerrah bugüne kadar fareler üzerinde 1000 kadar kafa nakli ameliyatı gerçekleştirdi. Çinli doktor o kadar iddialı ki, kafasının kesilip sağlıklı bir bedene nakledilebileceğini iddia ediyor.

Sergio Canavero birkaç yıl önce bir insanın kafasının, sağlıklı bir bedene nakledilebileceği fikrini ortaya attığında, bilim dünyası oldukça karışmıştı. En son Mart 2015’de yaptığımız haberde bu ameliyatın detaylarından bahsetmiştik. Sergio Canavero’nun bu çılgın fikri için bir aday bile bulundu. 30 yaşındaki masküler atropi hastası , bilgisayar mühendisi Valery Spiridonov bu ameliyat için kararını çoktan vermiş bile.

Rus kafa nakli

Dr. Canavero bu sayede Valery Spiridonov’un hastalığı gibi tedavisi olmayan hastalıklar için tedavi imkanı doğabileceğini düşünüyor.

Dr Canavero ve yeni partneri Kuzey-Doğu Çin’de verdikleri konferansta Spiridonov’a yeni bir vücut sağlayabileceklerini  vakfettiler. Dr. Canavero belki de beyin nakilleri için en iyi operasyon ekibinin Çin olduğunu belirtti. Bilim insanı akademik ve hükümet fonlarıyla 2 milyon dolara yakın bir fon aldı.

Spiridonov, 30 yaşında Rus bilgisayar bilimci daha önceli röportajlarında buna hazır olduğunu belirtmişti. “Bu son kararım ve fikrimi değişmeyi düşünmüyorum” demişti. Uzun süredir nadir bir genetik hastalık Werdnig-Hoffman kas erimesi hastalığına sahip, ölmeden yeni bir vücuda sahip olma şansını değerlendirmek istiyor.

fare
Çinli cerrah Xiaoping Ren, 2013’den beri farelerde bu ameliyatı 1000 kez gerçekleştirdi. Ameliyat 10 saat sürüyordu.

Dr. Ren, 53, yaşında 2013’den fareler üzerinde 1000 kafa nakli ameliyatı gerçekleştirdi, bu yıl primatlar üzerinde ameliyatlar yapmayı düşünüyor. Farelerin yeni vücudu reddetmemesi için farklı metotlar deneyen Dr. Ren, şimdilik fareleri 1 gün kadar yaşatmayı başardı. Fakat belli ki ,insanlarda yaşam şansını arttırmak için çok çalışmak gerekiyor.

Beyin ameliyatında yeni vücut beyin ölümü gerçekleşmiş, fakat sağlıklı vücuda sahip bireylerden alınacak. Hem donör hem de hasta spinal kordlarından ultra keskin bir bıçakla kesilerek ayrılacak.

Dr. Canavero’nun iki spinal kordu birleştirmek için,“ Sihirli içerik” adı verdiği yapıştırıcı benzeri polietilen glikol kullanılacak.

Kaslar ve kan desteği dikilerek, hasta haftalar boyu komada tutularak, baş ve vücut iyileşmesi sağlanacak. Bu esnada hastaya küçük elektrik şokları verilerek, spinal kord stimüle edilebilir. Bu sayede kafa ile vücut arasındaki bağlantılar güçlendirilecek.

Hasta uyandığında hareket edebilecek, yüzünü hissedecek ve hatta aynı sesle konuşabilecek.

Yeni vücudun reddedilmesini engellemek için güçlü bağışıklık  sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanılacak. Buna rağmen iki uzman da sinir sistemleri ve kan damarlarının spinal kordla bağlanmasında pek çok teknik zorluklar olabileceğini kabul ediyor. Ayrıca doktorlar bu ameliyat için özel ekipmanlar tasarlamayı düşünüyor.

Spiridonov en iyimser açıdan ameliyatın Aralık 2017’de gerçekleşeceğini düşünüyor. Ameliyatın 36 saat süreceği ve 7,5 milyon dolara mal olacağı umuluyor.

Aslında bir insana verilecek tüm bir vücut yerine pek çok insan bu organlardan faydalanabilir, bu nedenle bunun israf olduğu düşünülüyor. Hatta Dr.Canavero’yla bunun Dr Frankenstein ve Arthur Caplan kıyaslanıyor.

Dr. Ren başlangıç olarak insanlar üzerinde bir denemenin yapılmayacağını, fakat bir hayvanın uzun süreli yaşamasını sağladıktan sonra insan modeline geçeceğini de belirtti.

Daha önceki haberimizde geçmişte yapılan denemelere ilişkin videoları ve bilgileri bulabilirsiniz.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3227954/Human-head-transplant-edges-closer-reality-Chinese-surgeon-teams-Italian-doctor-perform-procedure-2017.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Anonim
  2. Geri bildirim: 2017’de Dünyanın İlk Kafa Nakli Gerçekleştirilecek | Medibilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.