Sorting by

×
BilgisayarMühendislikYeni İcatlar

Oyun Bozan PoWi-Fi Teknolojisi ile Kablosuz Elektrikle Çalışan Cihazlar Geliyor

Washington Üniversitesi’nden mühendisler, normal Wi-Fi modem kullanarak evdeki cihazları kablosuz çalıştırabilecek eşsiz bir yöntem geliştirdiler. PoWiFi (The Power Over Wi-Fi ) adı verilen sistem ile normal modemlerden yayılan sinyaller elektriğe dönüştürülecek, yeni geliştirilen cihazlar çalıştırılabiliyor.

Bu teknoloji sayesinde ,Wi-Fi sinyallerinden gelen enerji , elde edilerek basit bir sıcaklık sensörünü, düşük çözünürlüklü bir kamerayı ya da bir takip bilekliğine güç verebilecek. Yapılan araştırmanın son hali gelecek ay Association for Computing Machinery 2015 konferansında sunulacak.

“İlk kez Wi-Fi cihazlarla kameralar ve diğer cihazlara güç verebileceğimizi gösterdik. Ayrıca Wi-Fi modemin kalitesinde bir kayıp olmadan cihazlara güç verebileceğini gösterdik,” diyor araştırma yazarı Washington Üniversitesi’nden Vamsi Talla. PoWiFi teknolojisi Nesnelerin İnterneti teknolojisinin gelişimine imkan verebilir. Böylece cep telefonu,kahve makineleri,çamaşır makineleri gibi cihazlara küçük sensörler yapıştırılarak, birbirleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olabilir.

Tabi ki işin en zor kısmı bu düşük enerjili sensörler ve aktüatörlere nasıl güç verileceği idi.
Washington Üniversitesi bilgisayar ve elektrik mühendisliğinden bir ekip, Wi-Fi sinyallerinde kullanılmayan pik enerjisi olduğunu keşfetti. Bu enerji sayesinde düşük güçlü cihazlara enerji verilebilecek.  Bu sinyaller sistemde yavaş yavaş sızarak aralıklarla akıyor. Ekip bu enerjiyi elde edebilecek sensörleri cihazlara entegre etti.

Ekip , Wi-Fi kanaların akan bu güç paketlerini kalite ve veri aktarımını etkilemeden aktarabilecek bir sistem geliştirdiler.

Ekip PoWiFi adı verilen sistemi göstermek için 5-6 metre uzağa düşük güç tüketen siyah –beyaz bir Omnivision VGA kamera koyarak her 35 dakikada görüntü yakalayabilecek enerji sağlayacak hale getirdi.

Ayrıca bu sayede Jawbone Up24 giyilebilir fitnes izleyicisini 2,5 saat içinde % 41 şarj etti.

Araştırmacılar PoWiFi sistemini 6 evde test etti, kullanıcılar internet sayfa yüklemesi ve video izlemede bir sıkıntı yaşamadı.

İlk yapılan deneyler sistemin göreceli olarak az enerji tükettiğini gösterse de, ekip PoWiFi sisteminin veriminin ve stabilitesinin arttırılması için imkan olduğunu belirtiyor.

Yeni geliştirilen bu adaptasyon teknolojisi pek çok yeni uygulamaya kucak açabilir.

Daha önce buluş ile ilgili yaptığımız haber için http://www.gercekbilim.com/wi-fi-modemler-elektriksiz-calisacak/

Kaynak : http://phys.org/news/2015-11-power-wi-fi-year-game-changing-technologies.html#jCp

wifiden kablosuz enerji

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu