Bilim-Kurgu SinemaElektronikFizikİlginç BilimMühendislikVideobilim

Ölüm Yıldızı- Osaka’da 2 Petawattlık Dünyanın En Güçlü Lazeri Üretildi.

lfex lazer

Osaka Üniversitesi’nden bilim insanları dünyanın en güçlü lazerini ürettiler. LFEX (Laser for Fast Ignition Experiment – Hızlı ateşleme için lazer) adı verilen düzenek 2-petawattlık(2 kuadrilyon watt) lazer ışını üretiyor.  Bu  lazer her ne kadar inanılmaz bir güç üretse de, ışınlama yaratmak için gereken eşdeğer enerji bir mikrodalgayı 2 saniye boyunca çalıştırmak için gereken güç. Osaka ekibi düşük güçten  yüksek güç üretmek için  sadece 1 piko-saniyelik bir ateşleme yapıyorlar. Yani  sadece saniyenin trilyonda biri kadar enerjiyle çalışıyor. Bilim insanlarının iddiasına göre ise ortaya çıkan bu güç tüm dünyada tüketilen elektriğin 1000 katı güce eşdeğer.

Işının gücünü yükseltgemek için 100 metre uzunluğunda can paneller LFEX cihazı boyunca özel bir şekilde hizalandı. 

en güçlü lazer

Dünya’da gittikçe kızışan lazer performansı geliştirme yarışmasında, yeni hedef 10 petawatt çıkış sağlamak olduğunu söylüyor, elektrik mühendisi Doç. Dr. Junji Kawanaka.

Popular Science dergisine göre 50,000 wattlık bir lazer , ihaları 1,6 km uzaktan düşürebiliyor. Japonya’da üretilen bu lazer ise 50 kW’lık lazerden 10 milyar kat daha güçlü. Bugüne kadar üretilen güçlü lazer Teksas Üniversitesi’nin 1 petawattlık lazeriydi. Fakat yeni üretilen lazer iki kat güç üretse de, ekibe göre 100 kat daha fazla enerji üretiyor. 

Lazer Star Wars ‘daki Death Star’a (Ölüm Yıldızı) benzese de , buradaki tek amaç bilimsel araştırmalar.

Araştırmanın sonuçları  Plasma Physics and Controlled Fusion.‘da yayınlandı.

death star
Ölüm Yıldızındaki lazerin benzeri gibi olsa da buradaki tüm çaba bilim için…

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu