Alternatif EnerjiJeoloji

Okyanusların Tabanında Yüksek Miktarda Serbest Hidrojen Bulunabilir

Her ne kadar hidrojen temiz ve alternatif yakıt kaynağı olsa da , üretmek bir o kadar da problemli. ABD Enerji Bakanlığı’na göre tüm Amerika’da elde edilen hidrojenin % 95’i doğalgazdan elde ediliyor ve yüksek sıcaklıklı buharda yer alıyor. Peki ya Dünya’da bir yerlerde bolca serbest hidrojen bulunabileceğini söylesek ve bunun arabalarda yakıt olarak kullanabileceğimizi söylesek ne derdiniz ? Duke Üniversitesi Nicholas Çevre Okulu’nda yapılan bir araştırmaya göre okyanus tabanında hidrojen kaynağı olabilir.

Yapılan bilimsel çalışmada tektonik plakalar boyunca yayılan serpantinleşmiş kayalar boyunca bol miktarda hidrojen olduğu bulundu. Serpantinleşmiş kayalar, adlarını yılan sırtı yüzey şekillerinden alıyor . Deniz suyu peridotitlere eklendiğinde yani dünyanın mantosunu oluşturan kayalara eklendiğinde, bu oluşum hidrojen gaz molekülleri üretiyor.

Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar okyanus tabanının altında büyük miktarlarda hidrojenden oluşan bir model oluşturdu ki, bu büyüklük geniş çaplı olarak kavranılmış bir büyüklük oluyor . Daha önceleri bu tipte hidrojen kaynaklarının çok nadir olduğu düşünülüyordu.

Tabi yine de  bu modelin doğruluğunu onaylamak için derinlerde üretilen bu hidrojeni yakıt kaynağı olarak kullanmak için olanakları keşfetmek gerekiyor. Ayrıca bu keşif sayesinde Dünya’nın oluşumuna ve kökenine dair yeni keşiflerin yapılabileceği belirtiliyor.Hidrojen gazının Dünya’da gün ışığının ulaşamadığı yerlerde bulunması okyanusun dibinde ve diğer gezegenlerde hayatı destekleyebileceği düşünülüyor.
Eğer bu teoriler doğruysa , hidrojeni doğal bir enerji kaynağı olarak elde etmemize yardım ederek, hidrojenin tekrardan üretilmesini gerektirmeyebilir.

“Bu çalışmanın en büyük yararı , test edilebilir tektonik tabanlı bir model olması ve sadece serbest hidrojen gaz modelini tanımlamada değil, aynı zamanda bu oluşumun büyüklüğünü, oranını ortaya koyuyor. Küresel tabanda ise bu gerçekten devasa,” diyor araştırmanın yan yazarlarından Prof. Lincoln F. Pratson.

Eğer böyle bol bir hidrojen kaynağına ulaşılırsa;  hidrojenle çalışan arabaların , pazarda rekabeti güçlenecektir, çünkü hidrojen fiyatları düşerek ulaşılabilir olacak. Umarız hidrojen yaygınlaşarak bir enerji kaynağı olarak kullanımı kolaylaşır.

Araştırma Geophysical Research Letters dergisinde yayınlandı.

Kaynak : https://nicholas.duke.edu/about/news/oceans-may-be-large-overlooked-source-hydrogen-gas

Referans :

  1. Stacey L. Worman, Lincoln F. Pratson, Jeffrey A. Karson, Emily M. Klein.Global rate and distribution of H2gas produced by serpentinization within oceanic lithosphere. Geophysical Research Letters, 2016; 43 (12): 6435 DOI: 10.1002/2016GL069066

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.