Sorting by

×
JeolojiÜtopyaUzay-Zaman

MERAK’ IN MARS’ TA MEKSİKA’ DAKİ BATAKLIKLARA ÇOK BENZEYEN BİR BÖLGEDE OLDUĞU BELİRLENDİ

mars meksika vadisi
Meksika-Mars

 

Curiosity’ nin (Merak) Mars’ ta bulunduğu taşlık bölge Meksika’ daki bataklık bölgeye benziyor.

Milyonlarca yıl önce ateş ve su alçıtaşı zorlayarak Cuatro Ciénegas adlı Meksika vadisine yerleştirdi. İşte bu vadi Merak’ ın keşif yaptığı kratere oldukça çok benziyor. Bir araştırma ekibinin bölgede yaptığı analizler sonucunda yaşama uygun olmayan bölgede dünyanın başlangıcından beri hayatta kalmayı başarmış bakteri kolonileri tespit ettiler.
“Cuatro Ciénegas inanılmaz derecede Mars’ a benziyor. Merak’ ın indiği Gale krateri civarı alçıtaşının ateşten oluştuğu bir deniz yatağı, ” diyor Özerk Ulusal Meksika Üniversitesi’ den (UNAM) evrimsel ekolojist Valeria Souza.
Araştırmacılar, alçıtaşının oluşması için magmadan kükürt bileşenlerine ve denizden minerallere (karbonatlar ve magnezyum bileşikleri) gereksinimi olduğunu belirtiyor. Cuatro Ciénegas Havzası’ ndaki deniz yatağının altındaki magma oldukça aktifti. Aslında, bu Jura (jurassic) döneminde kıtaların ayrılması nedeniyle oldu. Pangea adı verilen bu süper kıta, 200 milyon yıl önce yarı küreyi kuzeyden ekvatora bugün olduğu konuma itti.

Mars açısından düşünüldüğünde bilim adamları Mars’ da henüz herhangi bir tektonik hareketi ölçemediğinden dolayı Mars için aynı şeyden bahsedemeseler de, dev bir meteorun Mars’ ın ilk denizine düştüğüne inanıyorlar. Analizler sonucunda alçıtaşı bulunması Gale kraterinin mineralce  zengin su bulundurduğunu ve çarpışmanın etkisiyle çıkan kükürtün alçıtaşı oluşumuna neden olduğu belirtiliyor.

Astrobiyologlar Cuatro Ciénegas’ da bakterilerin nasıl yaşadığını bulmaya çalışıyor. “ Chihuahua çölünde yaşayan bu organizmalar sanki bir zaman makinesi gibi , dünya değişirken nasıl bu türlerin hayatta kalabildiği , genomlarından açıklanabilir. Böylece genlerinden hayat  mücadeleleri anlaşılabilir.” diyor Souza.

Ekip, metagenomları analiz ederek, farklı bakteri topluluğu genomlarının bu bataklıklarda, paralel stratejilere adapte olarak az bir besinle nasıl hayat mücadelesi verdiğini açıklamaya çalıştı.

Yeşil, Kırmızı ve Mavi Kaynaklar 

Sonuçlar Astrobiyoloji jurnalinde yayınlanarak , farklı çukurlarda iki ayrı grubun var olabileceği ifade edildi. Birisinde yeşil renkte olan, siyanobakterisi ve proteo bakterisi azot yetersizliğine adapte olmuştu. Diğerinde ise, kırmızı renkte ve Pseudomonas ve diğer mikro organizmalardan oluşan ve fosforsuz ortamda yaşayan bakteriler vardı. Ayrıca daha diplerde ise besin kaynaklarından yoksun mavi bakteriler yaşıyordu.

“  Özellikle fosforun kullanım şekli ve faydalanma stratejilerini anlamak ölümcül senaryolarda diğer gezegenlerde fosforun ve diğer besinlerin muhtemel ciddi bir şekilde azalmaları durumunda neler olacağını anlamaya yarayacaktır,” diyerek açıklıyor Meksikalı araştırmacı Luis David Alcaraz  Valensiya Üst Düzey Kamu Sağlığı Araştırma merkezi ( İspanya) ile araştırmasını birlikte yürüterek.

Cuatrociénegas bölgesi Flora ve Fauna koruma bölgesi olsa da bilim adamları ve çevreci gruplar bu bölgedeki suyun buharlaşmasından korkuyorlar. “Bakteriler  dinozorlar ve pek çok canlının neslini tüketen pek çok felaketten kurtulsa da su olmadan yaşamazlar,” diye uyarıyor Souza.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121029081829.htm

Jurnal Referanslar : 

  1. Nguyen E. López-Lozano, Luis E. Eguiarte, Germán Bonilla-Rosso, Felipe García-Oliva, Celeste Martínez-Piedragil, Christine Rooks, Valeria Souza. Bacterial Communities and the Nitrogen Cycle in the Gypsum Soils of Cuatro Ciénegas Basin, Coahuila: A Mars AnalogueAstrobiology, 2012; 12 (7): 699 DOI:10.1089/ast.2012.0840
  2. Mariana Peimbert, Luis David Alcaraz, Germán Bonilla-Rosso, Gabriela Olmedo-Alvarez, Felipe García-Oliva, Lorenzo Segovia, Luis E. Eguiarte, Valeria Souza.Comparative Metagenomics of Two Microbial Mats at Cuatro Ciénegas Basin I: Ancient Lessons on How to Cope with an Environment Under Severe Nutrient StressAstrobiology, 2012; 12 (7): 648 DOI:10.1089/ast.2011.0694
  3. Germán Bonilla-Rosso, Mariana Peimbert, Luis David Alcaraz, Ismael Hernández, Luis E. Eguiarte, Gabriela Olmedo-Alvarez, Valeria Souza. Comparative Metagenomics of Two Microbial Mats at Cuatro Ciénegas Basin II: Community Structure and Composition in Oligotrophic Environments.Astrobiology, 2012; 12 (7): 659 DOI: 10.1089/ast.2011.0724
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. o degil Bilimadamları Mars’ta yağmur bekliyormuş. hayır yağsa nolur yağmasa nolur. Mars’ta tarlan mı var, mahsulün mü kuruyor, ne bu heyecan yani?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu