Sorting by

×
BilimKimya

Öğrenciler 47.Uluslararası Kimya Olimpiyatı’nda Üstün Başarı Elde Etti

tübitak kimya olimpiyatı

Azerbaycan Bakü Kenti’nde bu yıl 47. düzenlenen Uluslararası Mendelyev Kimya Olimpiyatları’nda bütün öğrenciler madalya aldı. Tübitak önderliğinde oluşturulan 4 kişilik Milli Takımımız 1 altın ve 3 gümüş madalya kazandı.

20-29 Temmuz 2015 tarihlerinde Azerbaycan’nın Bakü kentinde gerçekleştirilmiş olan 47. Uluslararası Kimya Olimpiyatı’nda tüm öğrencilerimiz madalya kazandı. 74 ülkenin katılımıyla gerçekleşen uluslararası yarışmada Ülkemizi temsil eden Baturalp YALÇIN altın, İlker DEVECİ, Furkan BAHAR ve Muhammet ÇAYLI gümüş madalya sahibi oldular.

En son  9–18 Temmuz 2011 tarihinde Türkiye’de (Ankara) düzenlenen yarışmanın mazisi gerçekten ilginç.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından organizasyonu yürütülen 47. Uluslararası Kimya Olimpiyatı’nın akademik yöneticiliğini ekip lideri olarak Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arif DAŞTAN ve Doç. Dr. Uğur BOZKAYA ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yasin ARSLAN katılmıştır.

Ülkemiz, 1978 yılından beri düzenlenen bu yarışmada bugüne kadar 11 altın, 37 gümüş ve 34 bronz madalya kazandı.

Bu üstün başarılarından dolayı tüm öğrencileri kutluyoruz.

Kaynak : https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/uluslararasi-kimya-olimpiyatinda-ustun-basari

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu