AstronomiBilimÜtopyaVideobilim

New Horizons Onarıldı Plüton’a Doğru İlerliyor

pluton
Solda New Horizons Olmadan Plüton-Sağda New Horizons’dan Sonra Plüton’un Görüntülenişi

NASA’nın Plüton’u araştırması için 2006’da uzaya yolladığı , teknik bir arızadan dolayı güvenli moda geçen “New Horizons” uzay aracının teknik aksaklıkların giderilmesinin ardından yeniden Plüton rotasına girdiği açıklandı. Plüton’a ilk gönderilen uzay aracı olma özelliği taşıyan mekik Plüton’a yaklaşarak bugüne kadar elde edilmemiş veriler elde edecek.

 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, “New Horizons” uzay aracının yeniden sorunsuz bir şekilde Plüton yolunda olduğunu açıkladı. Hafta sonu bilgisayarda oluşan hataya çabuk müdahale edilmesi sayesinde mekik yoluna sokuldu.

New Horizons’da yapılan araştırma sayesinde New Horizons’un 4 Temmuz’da ana bilgisayarın kumanda merkezinden gelen emir dizinlerindeki zaman karmaşası yüzünde aşırı yüklendiği anlaşıldı. Bu probleme ana bilgisayar programlandığı şekilde güvenli moda geçerek, yedek bilgisayara geçerek devam etti.

NASA’dan bugün yapılan açıklamada, New Horizons’un yeniden veri aktarmaya başladığı belirtildi ve “Uçuş başladı” denildi.

Plüton sistemine ulaşmak için 9 yıldır uzay yolculuğu yapan ve Dünya’dan 4,8 milyar kilometre ötede bulunan New Horizons, 14 Temmuz’da bir ilke imza atarak cüce gezegeni ve bilinen beş uydusunu sadece binlerce kilometre öteden görüntüleyecek. Astronomi tarihinde bir ilk olacak gelişme sayesinde Güneş Sistemi’nin ucundaki son büyük gök cismi de net bir şekilde gözlemlemiş olacak.

Plüton’a süren uzun yolculuğunun büyük kısmını ‘kış uykusunda’ geçiren New Horizons, Ocak ayında Dünya’dan gönderilen sinyalle uyandırılmıştı. Mevcut mesafede, Dünya’dan uzay aracına gönderilen bir radyo sinyalinin New Horizons’a ulaşması ve geri dönmesi 9 saat sürüyor.

New Horizons’un dokuz yıllık yolculuğun ardından gelecek salı günü Plüton’un sistemine girmesi ve gezegeni farklı bilimsel araçlarla incelemesi bekleniyor.

Gezegene uzaklığı 12 bin km.’nin de altına düşecek olan New Horizons, Güneş Sistemi’nin ucundaki cüce gezegene Dünya’dan gönderilen ilk uzay aracıydı.

Kaynaklar  : NASA, NTV , Aljazeera

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu