Sorting by

×
AstronomiBilimÜtopyaUzay-Zaman

Evrende Ne Kadar Kara Delik Olabilir ?

kara delik kaç tane

Herhalde herkes kara deliklerden korkar. Fakat hiç düşündünüz mü evrenin ne kadarında kara delik var ? İki tür kara delik var, yıldız(stellar) kütleli kara delikler ve galaksilerin merkezinde yer alan dev yıldızlardan doğan süpermasif karadelikler. Her 1000 yıldızdan sadece biri öldüğünde kara delik üretecek kadar kütleye sahip oluyor. Samanyolu’nda yani galaksimizde 100 milyar yıldız var . Bu da 100 milyon yıldız kütleli kara delik demek. Evrenimizde ise ancak bir kaç yüz milyar galaksi gözlenebiliyor orada ise çok daha fazla galaksi var. Hepsini özetlersek tüm Evrenin 1000′ de birinde normal akışta yıldız kütleli kara delik olması muhtemel.

Süpermasif kara delikler ise biraz daha farklı . Galaksimizin merkezindeki kara delik bizden 26,000 ışık yılı uzakta. Sagittarius (yay) A-yıldızı adı verilen süpermasif  kara delik o kadar büyük ki Güneş’ten 4,1 milyon kat daha ağır. İşte bu yüzden bunlara süpermasif(dev) deniyor. Yani bu kara delik gerçekten dev ve korkunç.  Peki bu süpermasif kara delik galaksimizin ne kadarını oluşturuyor? Aslında Samanyolu’nun sadece 10.000′ de biri kütlesinde. Fakat stellar kara delikler ise bu kara deliğin 10,000’de 11’i kadar kütleye sahip. İşte bu oran Evrenin tüm kütlesine  evrensel kütlesine oranlandığında kara delikler evrenin 10,000’de 11’i kadar bir kütle oluşturuyor.

Tabi her şey bununla bitmiyor bir de karanlık madde var. Bu madde ışığı emmediğinden ve maddeyle etkileşime girmediğinden sadece çekimsel etkisinden dolayı onun varlığından haberdarız. İşte evrenin % 75’ini de bu madde oluşturuyor. Astronomlar karanlık madde için evrenin ilk zamanlarında oluşabilecek kara delikler olduğunu düşünüyor. Bu mikroskopik kara deliklerin bir asteroit ya da daha fazla kütleye sahip olabileceği ve Büyük Patlama’dan sonraki yüksek basınç ve yüksek sıcaklık ortamında oluşabileceğini düşünüyor.

Bu kara deliklere ilişkin deneyler sürüyor ve halen pek çok bilim insanı bunun geçerli bir açıklama olamayacağını düşünüyor.

Evrende 10 quintillion yani 10 üzeri 66 yıl sonra her şey kara deliklere çekilecek ve yörüngesinden kurtulacak. Sonrasında bu kara delikler yavaşça buharlaşarak en küçük stellar kara delikler yok olacak. 10 üzeri 100 yıl sonra ise süper masif olanlarda buharlaştıktan sonra kara delik kalmayacak. Bu Stephen Hawking’in önerisi. Sizce kaç kara delik var ?

 

http://phys.org/news/2014-06-universe-black-holes.html

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu