Sorting by

×
ÜtopyaVideobilim

NASA Opportunity Gezgini’nden Mars’ta Günbatımı Videosu

NASA Mars gezgini Opportunity tarafından 4-5 Kasım 2010’da alınan Mars görüntülerini kare kare birleştirerek akıcı bir Mars günbatımı videosu elde etti. İşte bu sayede Mars ‘da gün batımının ilginç olduğu kadar , güzel gün batımı ortaya çıktı. Videonun ismi “I’m Dreaming of a Blue Sunset–on Mars” yani, “Mars’ta Mavi Bir Günbatımı Hayal Ediyorum”. NASA JPL laboratuvarı tarafından yapılan video, Vine’da viral olarak hızla yayıldı. Umarım sizde bu nadide videoyu beğenmişsinizdir.

opportunity gezgini
Endurance kraterindeyken

Opportunity Hakkında 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Mars’a 2004 yılında 1 kilometrelik alanı keşfetmek için gönderdiği Opportunity adlı robot gezgin, dünya dışında bir gök cismi üzerinde en uzun mesafe katetme rekorunu kırdı.

Bu süreç içinde planlananın çok üstünde 40 kilometre mesafeyi geçen robot, yaptığı keşiflerle de bilim insanlarına yeni ufuklar açtı. Gezgin, böylece Sovyetler Birliği’nin 1973’te aya indirdiği Lunokhod 2 adlı robot gezginin 39 kilometre olan rekorunu da geçmiş oldu.

Bilim insanları güneşle çalışan aracın görev süresini ilk başta 92.5 gün olarak belirlemişti. Ancak Oppurtunity bütün hesaplamaları boşa çıkartarak Mars yüzeyinde 3 bin 800 günü geride bıraktı.

Opportunity yaklaşık 7 ay süren yolculuğunun arından Ocak 2004’te Mars’ın yüzeyine başarılı bir iniş yapmış ve vakit kaybetmeden aldığı toprak örneklerini inceleyerek o zamana kadar Kızıl Gezegen’in üzerinden çekilen en net fotoğrafları göndermişti.

Mars’a keşif yolunda yeni bir adım

Altı tekerleği bulunan Opportunity Nisan 2005’in sonuna doğru ciddi bir şekilde kuma gömülmüş bu durum proje çalışanlarını alarm durumuna geçirmişti. NASA’da yapılan hesaplama ve bilgisayar üzerindeki simülasyonların ardından 6 haftanın sonunda gezgin sıkıştığı kum tepesinden kurtulmayı başarmıştı.

NASA’dan John Callas, yaptığı açıklamada yüzey sondaj aracının gezegende kat ettiği mesafeden çok önemli olanın “Opportunity’nin bu süre boyunca yaptığı keşifler” olduğunu söyledi.

Opportunity şimdiye kadar yaptığı aldığı kaya ve toprak örnekleriyle gezenin tarihindeki su hareketleri hakkında bilgi toplayarak dünyaya geçti. Gezgin bununla birlikte gezegen üzerinden astronomik gözlemler de yaptı.

Kaynak NASA

Euronews 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu