Haberlerİlginç BilimTeknoloji HaberUzay-Zaman

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Turizme Açtığını Resmen Duyurdu

NASA resmi UIuslararası Uzay İstasyonu’na normal vatandaşları kabul edebileceğini resmi olarak duyurdu. Yani artık ISS’e turist olarak gidilebilecek. Böylece hem ticari, hem de pazarlama aktiviteleri yapılabilecek.

Tabi biletler hiç de ucuz değil. NASA başvurmak isteyen özel şirketlere gecelik 35,000 dolar olarak ücretlendiriyor.Ayrıca bu ücrete şirketlerin getireceği kişilerin uzay istasyonuna ulaşım masrafları dahil değil.  

NASA bu sayede,ABD endüstrisi ve eşsizliği sayesinde  alçak yörüngede ticari ekonominin ivme kazanacağını düşünüyor.

Ayrıca ISS bünyesinde yapılan araştırma ve testler ISS bünyesinde devam ederek NASA’nın 2024 Ay yolculuğunda astronotların aya inmesine yardım edecek. 18 yıldır ISS üzerinde önemli araştırmalar yapılmakta ve bu araştırmalar devam edecek.ç

NASA ticari ve hatta pazarlama aktivitelerine izin verse de , şirketlerin gerçekten bu eşsiz mikro yerçekimi çevreyi üretim,veya ticari uygulamaların gelişmesi için kullanacağını kanıtlaması gerekiyor.

Las Vegas tabanlı Bigelow Aerospace şirketi şimdiden SpaceX roketlerini kullanarak ISS’e 4 turist götürmeyi planlıyor. Yine de bunlar ISS’i ziyaret eden sivil vatandaşlar olmayacak. Çünkü daha öncesinde Rusya tarafından yapılan bir organizasyonda 7 turist uzay istasyonun ziyaret etti.

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/nasa-iss-space-station-tourists

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.