Sorting by

×
AstronomiHaberlerÜtopyaUzay-Zaman

NASA CEVAPLIYOR 21 ARALIK 2012 DÜNYANIN SONU OLACAK MI?

Ortada pek çok söylenti dolaşmasına rağmen, NASA 2012 filminden sonra insanlara açıklama yapma gereği duydu. İşte pek çok insanın  korktuğu 21 Aralık  2012 tarihi için gerçek bilimsel açıklamalar NASA tarafından soru ve cevap olarak verilmiş. Umarım pek çok sorunuzun cevabını burada bulabilirsiniz .

İşte  kıyamet tarihi denilen, 21 Aralık 2012 NASA soruları ve cevapları :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SORU 1 :  2012’ de Dünya için herhangi bir tehdit var mı ? Pek çok internet sitesi Aralık 2012’ de dünyanın sonunun geleceğini söylüyor.

CEVAP :  Dünya 21 Aralık 2012’ de sona ermeyecek. Gezegenimiz 4 milyar yıldan beri yaşamına devam etmekte, 2012 için bilim insanları hiçbir tehdit öngörmemektedir.

 

SORU 2 : Dünya’ nın 2012’ de biteceğin öngören tahminin kökeni nedir? 

CEVAP:  Bütün hikaye, Nibiru adı verilen ve Sümerler tarafından keşfedilen bir gezegenin dünyaya doğru geldiğini belirtmesiyle başladı. Aslında bu felaket 2003 Mayıs ayı için bekleniyordu fakat hiçbir şey olmayınca, kıyamet 21 Aralık 2012’ye ertelendi. Bunu da Maya takviminin bir döngüsünün bitişine bağladılar.

 

SORU 3:  Peki Maya takvimi Aralık 2012’ de bitiyor mu?

CEVAP: Aynı duvarınıza astığınız takvimin 31 Aralık 2012’ de bittiği gibi Maya takvimi de  21 Aralık 2012’ de bitiyor. Tabi bu çok uzun bir süre normal takvimler için  fakat, eski Maya takvimi biterken bir diğer uzun süreçli Maya takvimi başlıyor.

 

SORU 4 :  NASA 23 ve 25 Aralık 2012 tarihlerinde Dünya’ nın fişinin çekileceğini mi tahmin etti ?

CEVAP : Kesinlikle hayır.  NASA veya herhangi bir bilimsel organizasyon bunu öngörmüyor. Bu tarzdan yanlış raporlarda, yani “ evrenin hizalanması” gibi  olaylar dünyanın sonu gibi gösteriliyor.  Fakat böyle bir hizalanma olmayacak. Bu tarzdan haberler tümüyle dedikodu ve sansasyon içeriyor.

 

 

SORU 5:  Gezegenler hizalandığında Dünya’ yla çarpışırlar mı?  

CEVAP : Önümüzdeki birkaç on yıl boyunca böyle bir hizalanma olmayacak, olsa bile bunun Dünya’ ya etkisi ihmal edilebilecek kadar küçük. Bu tarzda büyük bir hizalanma en son 1962 , 1982 ve 2000 yıllarında gerçekleşti. Hatta her Aralık ayında Dünya ve Güneş nerdeyse tam Samanyolu Galaksi’ nin merkezinde olacak şekilde hizalanıyor. Fakat bu her yıl gerçekleşen sıradan bir olay.

“ Gök cisimlerinin yerleri ve yörüngelerine olan büyük ilgiye bağlı olarak, bu şekilde 2012’ nin sonunu geleceğini düşünmek büyük bir iddia. Ben de herkes gibi iyi bir kitap veya filmi beğenirim. İnternet ortamında uçuşan bu iddiaların TV programlarının ve filmlerin bilimsel bir dayanağı olmadığını belirtmek isterim. Hatta sahte NASA haberleri bile çıkarıyorlar.”

-Don Yeomans, NASA Üst Düzey Bilim Adamı .

 

 

 SORU 6 :  Peki Nibiru veya Gezegen X veya Eris adı verilen bir gezegen dünyaya çarpıp, büyük çapta yıkıma neden olacak mı?

CEVAP : Nibiru ve ve diğer hikayeler tümüyle bir İnternet geyiğinden ibaret. Bu iddiaların hiç birinin temeli yok. Eğer Nibiru veya Gezegen X gibi bir gezegen Dünya’ ya doğru gelse bile bu astronomlar tarafından çoktan tespit edilirdi. Hatta şu an çıplak gözle görülmesi gerekir. Bu nedenle böyle bir iddia tümüyle yalan. Fakat Eris gerçek, bu bir cüce gezegen aynı Plüto’ ya benziyor. Fakat bu gezegen güneş sisteminin dışında yer alıyor ve bize en yakın yörüngesi bile 6 milyar kilometre uzakta …

 

 

SORU 7 :  Kutupları kayması teorisi nedir? Eğer gerçekse 180 derecelik bir dönmeyle dünyanın mantosu çekirdek etrafında saatler içinde dönebilir mi?

CEVAP : Dünya’ nın ters yönde dönmesi imkansızdır.  Kıtaların yavaş hareketleri mümkündür. Örneğin; Antartika milyonlarca yıl öncesinde ekvatora yakındı. Fakat bunun kutupların değişimiyle bir alakası yoktur. Buna rağmen pek çok felaket sever web sitesi bunu insanları kandırmak için kullanıyor. Onlar dünyanın dönmesiyle magnetik kutuplar arasında bir bağlantı olduğunu iddia ediyorlar. Bunun da düzensiz bir şekilde magnetik olarak yaklaşık her 400,000 yılda bir olduğuna inanıyorlar. Fakat bilindiği kadarıyla magnetik değişim Dünya’ da canlı yaşamına son vermez. Bilim adamları magnetik değişimin önümüzdeki birkaç bin yıl içinde umulmadık bir şekilde olacağını belirtiyor.

 

 

SORU 8 : 2012’ de hiç Meteor çarpacak mı?
CEVAP : Dünya’ ya he zaman göktaşları ve asteroitler çarpmakta, sadece çok nadir devasa gök cisimleri çarpmaktadır. En son büyük çarpışma bundan 65 milyon yıl önce gerçekleşti ve dinozorların sonunu getirdi. Bugün NASA astronomları Uzay Koruması Araştırması (Spaceguard Survey ) adı verilen bir araştırma ile Dünya’ ya çarpabilecek büyük asteroitleri araştırıyor. Böylece asteroitler çarpmadan tespit edilebilecek. Bugüne kadar bu kadar dinozorları öldüren asteroit kadar büyük bir cisim saptamadık. Hatta bu çalışma tümüyle kamuya açık İngilizce bir siteden yayınlanıyor. NASA Near-Earth Object Program Office  adlı web sitesinden 2012’ de hiçbir şey olmayacağını kendiniz görebilirsiniz.

 

Kaynak : http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu