Sorting by

×
BilgisayarBilimsel GelişmeTeknoloji Haber

NANO CAMA 5 BOYUTLU VERİ DEPOLAMA SAYESİNDE BİR DİSKE 360 TB KAYDETMEK MÜMKÜN

Geçtiğimiz yıllarda dijital veri depolamada ve uzun süreli korumada pek çok gelime yaşandı. Southampton Üniversitesi’ nden bilim adamları hem veri yoğunluğuna sahip hem de uzun süreli veri depolamaya imkan veren hafıza kristallerini geliştirdi. Aynı Süpermen filmindeki gibi kristaller üzerine veri depolama prensibine benzediğinden bu kristallere “ Süpermen Hafıza Kristali “ verildi.

Normalde hard diskler en fazla 20- 30 sene çalışıyor ve sıcaklık, nem, mekanik arızalar ve magnetik alana karşı duyarlılar. İşte bu nedenle şirketler ve tüketiciler birkaç yılda bir donanımlarını yeniliyorlar.

Southampton Üniversitesi’ nden araştırmacılar sadece bir diske 360 TB (yaklaşık 360.000 gb) extreme yoğun veri depolayabilen ve bu veriyi sınırsız süre koruyabilen bir kristal disk üretti. Camdan üretilen bu kristal hafıza diskleri 1000 ° C ‘ ye kadar dayanabiliyor.

Bilgi femtosaniye lazer kullanarak yazılıyor ve böylece nano yapıdaki camda inanılmaz kısa ve güçlü ışık hareketleri gözlenebiliyor.

Bu veri üç tabakalı nano yapılı 5 mikrometre kalınlığında nano tabakalar tarafından ayrılabiliyor. Her nokta lazer polarizasyonuna ve yoğunluğa göre bilgi depolayabiliyor. Araştırmacılar bu tekniği 5 boyutlu veri depolama olarak adlandırılıyor.

Proses olarak ışığın yolculuk yaptığı yolu değiştirerek, polarize ışık yaratarak, aynı optik fiberlerdeki gibi optik mikroskop ve polarizör mantığına dayanıyor.

Sonuç olarak inanılmaz dayanıklı ve yüksek yoğunlukla  veri depolama tekniği elde edilerek, 360 tb  bilgi depolamaya imkan veriyor. Bu veri sadece normalde disk büyüklüğünde bir alana depolanabiliyor. 360 tb alana 80 bin DVD depolanabiliyor.

Ayrıca okuma ve yazma hızı normal harddisklere göre 8 kez daha hızlı . Yazma hızı 12 kbit/sec olsa bu hız ferroelektrik sıvı kristaller kullanarak 8 mbit/s’ ye çıkarılabilecek. Ayrıca veri yazmak kadar silmek oldukça kolay.

Kristal yazıcıların bugünün teknolojisiyle oldukça pahalı olacağı fakat, okuyucuların sadece 100-200 sterline alınabileceği belirtiliyor.

Kaynak : http://www.orc.soton.ac.uk/fileadmin/downloads/5D_Data_Storage_by_Ultrafast_Laser_Nanostructuring_in_Glass.pdf

süpermen hafıza diski- gerçek bilim

 

süpermen hafıza kristalleri-gerçek bilim

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu