BiyolojiPsikoloji

Ömür Boyu Mükemmel İnsanı Beklemek Evrimsel Bir Hata Olabilir

mr-okay

Hayallerinizdeki adam ya da kadını mı arıyorsunuz,boşuna beklemeyin. İdeal romantik eşinizi bulmak için gereken nitelikleri belirlemek kolay olsa da, yeni yapılan bir araştırma evrimsel açıdan mükemmel insanı beklemek yerine,  yeterli avantajlara sahip olan kişilerle beraber olmanın yeterli olduğunu gösteriyor.

Binlerce evrimsel nesil üzerinde bilgisayar modellemesi kullanarak eş seçme gibi yüksek risk taşıyan davranışlar araştırıldı. Evrimsel bakış açısından mükemmelliği aramak riskli bir davranış olarak görüldü.

“İlkel insanlar daha iyi bir eş bulmak için mücadele etmek zorundaydı. Ya önce çiftleşip, potansiyel olarak daha kalitesiz ve riskli birliktelik kurabilirler veya Bay veya Bayan Doğru için bekleyebilirlerdi.” Michigan State Üniversitesi’nden Chris Adami şunu da ekliyor,” Eğer beklemeyi seçerlerse, asla çiftleşememe riskini alırlardı.”

Araştırmada, Adami ve meslektaşları ne gibi koşullarda hayatta bir kez vereceği kararların, çocuk yapma olasılığı gibi gelecekte ne gibi dönüşleri olacağını araştırıyor.

Sonuçlar insanların eşleşme stratejilerinin artışa geçen grubun büyüklüğüyle alakalı olduğunu gösterdi. 150 kişiden az olan küçük bir grup, mükemmel eş için bekleyen büyük grubun zıttı şekilde riski saf dışı etti. Özellikle daha küçük gruplarda,” mükemmel eş için bekleyen kişiler olsa da , boşa çıkmak ve soyun devamını sağlayamamak gibi riskleri alıyor,”     diyor Adami.

Küçük bir grupta , erken karar verirseniz kazanma şansınız yükseldiğinden avantajlı oluyorsunuz.

Buradaki sağlama almayı sağlayan genel eğilim, belki de az çiftin bulunduğun küçük gruplar halinde yaşayan ilk insanlardan geliyor olabilir. Evrimsel isteksizlik riski tüm insan nüfusunda değil de  anlık gruplarda bu riskin büyüklüğü daha fazla.

Buna rağmen, her insanda  aynı isteksizlik riski mevcut değil. Bu gibi evrimsel davranışlardan tüm nüfus yararlanabilir. Bazı insanlar büyük risk alırken, bazıları az risk alır.

Siz de çok beklemeyin size uygun olduğunu düşündüğünüz insanla evlenin.

Araştırma 4 Şubat’ta Nature Scientific Reports’da yayınlandı.

Kaynak : http://www.livescience.com/49746-settling-for-mr-okay.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu