Pazartesi , Ağustos 3 2020

MIT Mühendisleri Ölçeklenebilir Grafen Üretme Tekniği Geliştirdi

MIT mühendisleri makaralı bir sistem kullanarak grafen üretmek için, filitreleme membranlarını kullanan bir sistem geliştirdi.  Normalde bu filitre membranları tuz giderme, biyolojik ayrım vb. uygulamalarda kullanılıyor. Grafen ultra hafif, ultra güçlü, süper iletken, şeffaf karbon allotroplarıdır ve atomik seviyede kümes ağı gibi birleşirler. Eğer uygun gözeneklere sahip bir filitreniz olursa bu spesifik molekülleri filitreleyebilirsiniz.

Grafeni herhangi bir boyutta üretmek gerçekten sıkıntılı, çünkü grafen çok özel koşullar altında üretilebiliyor. Fakat MIT ekibi ; elektronik sistemlerin üretilmesinde kullanılan roll to roll (makaralı) sistemi kullanarak dakikada 5 cm ve 10 metreye kadar grafen üretebileceğine inanıyor.

Bu proseste ise kimyasal buhar birikimi ( chemical vapour deposition-CVD) kullanılarak iki bakır makara arasında bekletilerek yavaşça iki tüpe doğru sarım sağlanıyor. İlk tüpte folyo ideal sıcaklığa ısıtılırken, ikinci de spesifik oranda metan ve hidrojen gazı karışımı pompalanıyor. Gaz karışımı ısınan folyoya geldiğinde, grafen oluşmaya başlıyor.

“Grafen küçük adacıklar halinde oluşmaya başlıyor, sonra bu adacıklar birlikte büyüyerek devamlı bir yaprak oluşturuyor. Zamanla fırından folyonun bir tabakasını kaplayan pizza gibi grafen çıkıyor,” diyor MIT’den makine mühendisliğinden Prof. John Hart.

Bir kere ikinci makara sarılmaya başlayınca, grafen kaplı folyo polimer ağa dökülüyor ve bakır folyo grafenden ayrılıyor.

 

Eğer grafen desteklenmezse kıvrılıp kalıyor. Bu nedenle alttaki bakır asitle eritilerek grafen, gözenekli bir polimerle yani membranla destekleniyor.

Şimdilik polimer kalıplama elle yapılıyor olsa da araştırmacılar, ilerde makaralı sistemde otomatikleştirilebileceğine inanıyor.

Araştırma  Applied Materials and Interfaces dergisinde yayınlandı. Videoda makaralı sistemi görebilirsiniz. 

https://newatlas.com/mit-manufacturing-graphene-filtration-membranes/

Source: MIT

Facebook Yorumları

Bu haber 2097 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kimyagerler Termoset Plastikleri Geri Dönüştürmenin Yolunu Buldu

Genelde dayanıklı plastik eşyalar termoset plastikten üretilir. Bu plastikler özellikle dayanıklı ve ısıya karşı dirençli …

4 yorumlar

  1. En azından bir önceki üretim modeline göre daha hızlı, ancak ben eninde sonunda grafen’in daha hızlı ve ucuz bir imalat tekniğinin bulunacağına inanıyorum, tesadüfen de olsa!

  2. İlyas Güneyli

    Bu tür çalışmalar geleceği ifade eden içerikler taşıyor.

  1. Pingback: MIT Mühendisleri Ölçeklenebilir Grafen Üretme Tekniği Geliştirdi - Herşeyolog

  2. Pingback: MIT Mühendisleri Ölçeklenebilir Grafen Üretme Tekniği Geliştirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.