İlginç BilimKimyaMetalurjiYeni İcatlar

MIT Işıkla Yeniden Programlanabilen Renk Değiştiren Boya Üretti

Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, bukalemunların renk değiştirmesinden ilham alarak, farklı ışık dalga boyları uygulandığında sınırsız renk, tasarım doku değiştirebilen püskürtmeli mürekkep geliştirdi.

MIT’nin Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı tarafından geliştirilen teknolojiye PhotoChromeleon, adı verildi. Teknoloji aynı ışık geldiğinde kararan fotokromik boya teknolojisine dayanıyor. Ayrıca standart fırça ya da sprey boyama tekniği kullanılarak uygulanabiliyor. Mürekkep açık mavi(cyan), magenta ve sarı fotokromik boyaların birleştirilerek tek bir boya olarak toplanmasıyla oluşturuldu. İlginç olan ise spesifik bir ışık verilene kadar görünmez olması.

Her renkli boya farklı dalga boyuna duyarlı olduğundan, 3 farklı ışık kaynağı kullanılarak ,bu farklı renkler etkin veya etkisiz bırakılabiliyor. Bu sayede spesifik gölgeler, kompleks desenler ve hatta yüksek çözünürlüklü resimler oluşturulabiliyor. Bir kere ayakkabı veya telefon kılıfı mürekkeple kaplandığında projektör ve UV ışığı olan bir kutuya konuyor.

Projektör önceden belirlenen resimleri aydınlatarak nesnenin üstündeki desenleri etkinleştirerek görsel bir şov yapıyor. UV ışık ise mürekkepi sıfırlayarak bütün desen ve renkleri siliyor. Nesnenin boyutu ve şekline göre renklerin kompleksliği yenilenebiliyor . Aktivasyon 10 ila 40 dk. alabiliyor.

Araştırmacılar fotokromik boyaları yeniden üretmek ve bu renkleri modern yazıcılarda kullanmak istiyor. Amaçlarına oldukça yakın olsalar da bir fotoğraf veya ayakkabıya baskı yapmak tuhaf bir ton veriyor. Ekip malzeme bilimcilerle çalışarak sınırsız yeni uygulama üretmeyi umuyorlar. Renk değiştiren arabalar ve askeri kamuflar gibi yeni olanaklar doğabilir.

Kaynak : https://gizmodo.com/mit-created-color-changing-ink-that-can-be-reprogrammed-1838007100

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Customizeable news platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.