Sorting by

×
BiyolojiDeneyselİlginç BilimTıp ve Sağlık

Kök Hücre Solüsyonu Kelliğe Çare Olabilir

Güney Kore’den bilim insanları, kök hücre tabanlı topikal çözelti(solüsyon) sayesinde hem erkeklerde, hem de kadınlarda yeniden saç çıkarmayı başardı. Plasebo kontrollü deneme sonucunda, tedavinin güvenli ve etkili olduğu gösterildi. Araştırmacılar daha büyük ve farklı popülasyonlarda denemeler yaparak, elde ettikleri sonuçları valide etmeyi umuyor.

Yeni denemede yetişkin yağ dokusunda bulunan, adipoz doku türevi kök hücrelere (ADSCs)odaklanıldı. Bu kök hücrelerin saç oluşumunda hayati belli başlı büyüme hormonlarını salgıladığı bulundu. Daha önce yapılan birkaç küçük araştırmada ADSC hücrelerinin hem erkek, hem kadınlarda saç çıkarabileceği gösterilse de, bu çalışmayla ilk stabil insan klinik denemesi yapılarak, topikal tedavinin plaseboya karşı farkı test edilebildi.

“Daha önceki çalışmalarda kellik problemi yaşayan kadın ve erkeklerde ADSC ‘nin saç çıkarabileceği gösterilmişti. Buna rağmen, insanlar üzerinde yapılan randomize olmayan, plasebo kontrollü denemelerle , AGA üzerindeki adipoz türevi kök hücre bileşen tedavisi ekstraktının(ADSC-CE)etkilerini ve güvenirliği incelenmiştir. Bu çalışmada kellik problemi yaşayan orta yaşlı hastalarda ADSC-CE’nin etkili ve güvenli bir tedavi ajanı olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık,” diyor Pusan Ulusal Üniversitesi’nden Sang Yeoup Lee. 

 Bu çift kör çalışmada 9’u kadın olmak üzere 38 sübje yer aldı. Yarısına ADSC-CE topikal çözeltisi verilirken, yarısına plasebo verildi. Solüsyonu 16 hafta boyunca günde iki defa saç derilerine uygulamaları söylendi.

16 hafta sonra müdahale grubunda saç yoğunluğu % 28,1 artarken, plaseboda(kontrol) %7,1 artış görüldü. Ayrıca aktif solüsyonu kullanan grupta ortalama saç kalınlığı % 14,2 artarken, kontrol grubunda ortalama %6,3 olduğu görüldü.

Daha önce yapılan çalışmalar daha çok enjeksiyon teknikleri kullanırken, bu yeni çalışma topikal bir solüsyonla uygulanıyor. Araştırmacılar yeni solüsyonun , enjeksiyonlar kadar etkili olabileceğini öneriyor. Ayrıca topikal solüsyon yöntemin uygulanması çok daha kolay.

Araştırmacılar çalışmayı daha çok kişide çalışarak faydasını onaylamak istiyor.

Araştırma Stem Cells Translational Medicine dergisinde yayınlandı.

Kaynak:

https://newatlas.com/medical/stem-cell-topical-solution-hair-growth-baldness-early-trial-results/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu