Doğa ve ÇevreKimyaMakaleler

Midyelerden İlham Alan Cerrahi Yapıştırıcı 60 Saniyede Kanamayı Durdurabiliyor.

midye yapıştırıcı

Midyeleri açmak çok zordur. Suyun içinde yapışabilecek kadar güçlü bir yapıştırıcıya sahip midyelerin bu özelliği laboratuvarda üretilebilirse, pek çok alanda kullanılabilecek bir ürün ortaya çıkabilir. Koreli bilim insanları midyelerden ilham alarak ucuz, güvenilir ve mevcut solüsyonlardan daha az yara yapan bir cerrahi yapıştırıcı üretti.

Ameliyatlarda iki dokuyu birleştirmek için dikiş ve zımba kullanılsa da bunlar yaralara neden olabilir ve her zaman organlar duyarlı vücutlar için uygun değildir. İşte sulu ortamlarda da dokuyu kimyasal reaksiyonlara sokmadan birleştirebilecek kadar iyi yapıştırıcılar yapılabilirse, bunun getirileri olacaktır.

Daha öncesinde bazı su geçirmez yapıştırıcılar denendi. Pohang Fen ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları biraz farklı bir yaklaşım izleyerek, yusufçuk böceğinin kanatlarında ve böcek epidermlerinde bulunan tirosin adı verilen aminoasitlerden ilham alarak, görünür ışıkla dayanım ve yapışmasını arttırdılar.

Ekip midyeleri araştırdığında, midyelerin tirosin deposu olduğunu bu sayede görünür mavi ışıkla anında tirosin bağlanmaları oluşturduğunu gösterdi. Sonuçta materyal daha iyi bir stabiliteye ve yapışkan özelliklere sahip olabildi. Işık aktivasyonlu midye proteini kaynaklı yapıştırıcının(light-activated, mussel protein-based adhesive -LAMBA)  mevcut cerrahi yapıştırıcılardan çok daha iyi olduğu belirtiliyor. Hayvanlarda yapılan testlerde kanayan yaranın 60 saniyeden az sürede kapanabildiğini ve zarar vermeden iyileştirdiğini gösterdi.

Araştırma Biomaterials dergisinde yayınlandı.

LiderlerVadisi‘nde yayınlanan yazımdan alınmıştır.

Kaynak : http://www.gizmag.com/mussel-surgical-glue/38573/

Referans:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0142961215005906

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.