Sorting by

×
AstronomiBilimsel GelişmeÜtopyaUzay-Zaman

Mars’da Donmuş Bir Yeraltı Gölü Tespit Edildi

ESA’nın Mars Express uzay sondası gezegenin Güney yarım küresinde 20 km genişliğinde 1,5 km buz içinde sıvı halde su bulunabileceğini keşfetti. Daha öncesinde de Mars’da küçük miktarlarda su keşfedilmişti. Bu keşfin onaylanmasıyla , Mars yüzeyinde ilk kez uzun süreli su depolanması keşfedilmiş olacak. “Bu gerçekten büyük bir olay. Mars’da burada farklı türde bir habitatta yaşam olabilir,” diyor Purdue Üniversitesi’nden gezegen bilimci Briony Horgan. 25 Temmuz tarihli Science dergisinde yayınlanan makalede 1,5 km katı buz altında ,su olduğu açıklandı.

 Orosei ve meslektaşları, ESA’nın Mars Express uzay aracının  üç yıldan uzun süren gözlemleri birleştirerek gölün yerini tespit etti.  Aracın MARSIS cihazından gezegenin yüzeyine radar dalgaları yollandı .Farklı maddelerden yansıyan dalgalara göre yüzeyde buz mu yoksa, kaya mı olduğu anlaşılıyor.

MRO’dan Mars Güney Kutbu

Mayıs 2012’den Aralık 2015’e kadar yapılan 29 radar gözlemini birleştiren MARSIS, Mars’ın güney kutbunun yakınındaki buz tabakalarında, daha parlak bir yansıma tespit etti. Orosei ve meslektaşları,  başta bunun karbondioksit buzunun içinde hipotetik bir tabakadan yansıyabileceğini düşünselerde , bu seçeneklerin fiziksel olarak aynı radar sinyalini gösteremeyeceğini düşündüler.   Parlak radar sinyalleri suya işaret ediyor. 

İşte son bir seçenek kaldı, aynı Antartika ve Grönland’taki gibi buz altı gölleri olabilir. (SN: 9/7/13, p. 26).

Bu göl muhtemelen saf su içermiyor çünkü buzun tabanı -68 0C sıcaklıkta. Fakat bu suda çok tuz çözündüyse, suyun donma noktası düşeceğinden olasılık dahilinde gözüküyor. (SN: 4/11/09, p. 12). Hatta bu gölde bulunabilecek çamurlu suda yaşayan basit canlılar olabilir. MARSIS aracına göre en azından 10 cm derinlik var ve 10 milyar lt su içerebilir.  ESA’nın Mars Express uzay aracı 2003’de göreve başlamıştı. 25 Aralık’ta yörüngedeki 15. yılını kutlayacak. 

Yine de NASA’nın MRO uydusu teknoloji gereği burada bir göle dair tespitte bulunmadı.Fakat MRO ekibi yüzeye tekrar bakarak 3D bir harita çıkaracak.

Kaynak : https://www.sciencenews.org/article/mars-may-have-lake-liquid-water-search-life

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu