Sorting by

×
Nanoteknoloji

Manyetik Nanosüngerler Sayesinde Denizlerden Petrol Arındırabilir

Bilim insanları tarafından geliştirilen kükürt ve demir içeren karbon nanotüp sünger sayesinde denizleri kirleten, petrol, gübre, pestisitler veya ilaçlar gibi kirleticiler daha etkili şekilde temizlenebilecek. Manyetik özellikler gösteren bu nanosüngerler sayesinde kirleticileri çevreden uzaklaştırılması daha kolay olacak.

Daha önce de 2012 Nisan ayında karbona bor ilave edilerek tekrardan kullanılabilir ve petrol emen nanosüngerler geliştirilmişti. Daha önce yine Roma Üniversitesi’nde yapılan araştırmada demir ve kükürt yerine bor kullanılmıştı.

Fizik Enstitüsü’nden göre araştırmacılar karbon nanotüp (CNT) prosesine kükürt ekleyerek süngerlerin ortalama boyunu 2 cm’ e çektiler. Böylece nano süngerler porozite kazandılar. Porozitenin üç amacı var; batmazlık sağlamak, tekrardan kullanılabilir süngerler yapmak, demir ilavesiyle boşluk yaratmak. Demir ilave edilerek, ferosen formu yaratılarak yapının kontrolü kolaylaştı. Böylece mıknatıslarla kaplama sağlanabilir.

“Normalde karbon nanotüplerle petrolü okyanustan kaldırmak oldukça ince iş. Bu maddeleri okyanusa saldıktan sonra tekrar kaldırmak zor. Eninde okyanusa karışabilirler. Fakat bu çalışmayla biz nanotüpleri milimetre ve santimetre boyutunda sentezledik. Gözenekli yapıları sayesinde suda yüzebiliyorlar ve petrolü emdiklerinde kolayca kaldırılabiliyorlar. Böylece sızan petrole kolayca sıkılarak, sonradan yeniden kullanılabilir bu moleküller,” diyor Roma Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Luca Camilli.

Araştırmacılar nanosüngerlerin toksik organik çözücü diklorobenzeni sudan daha etkili bir şekilde kaldırdığını gösterdi. Önceki metotlara göre bu yöntemde 3,5 kat daha fazla madde emebiliyor. Bu süngerler bitkisel kütlelerinin 150 katına kadar emebiliyor ve motor yağını önceki metotlara göre kolayca emebilir.

Süngerler gözenekli yapıları sayesinde petrol ve solventler bu boşluklara kolaylıkla doluyor. Ekip şimdi bu nano süngerlerin ticari boyutta sentezi için yöntem geliştiriyor. Umarız bu yöntem işe yarar ve okyanuslardaki atıklar bir an evvel temizlenir.

Araştırma Nanotechnology. Dergisinde basıldı.

Kaynak: http://www.gizmag.com/carbon-nanotube-sponges/30511/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu